Ιντιάνα Πέισερς: «Κλείδωσαν» τους Νικς (videos)

Οι Νιου Γιορκ Νικς παρατάχθηκαν με άρρωστο Τζέι Αρ Σμιθ και χωρίς απαντήσεις απέναντι στην άμυνα των Ιντιάνα Πέισερς, οπότε φυσιολογικά ηττήθηκαν με 82-71 στο «Bankers Life Fieldhouse».

Έτσι, οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις πήραν το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά του δεύτερου γύρου των φετινών playoffs, ενώ σε τρεις ημέρες (15/05, 02:00) θα έχουν την ευκαιρία για το 3-1 σε νέο εντός έδρας αγώνα. Στην προκειμένη, πάντως, περιόρισαν τους Νικς στο 35.2% αναφορικά με σουτ εντός παιδιάς και στα… 3/11 αναφορικά με τα τρίποντα. Επίσης, ο Ρόι Χίμπερτ σημείωσε 24 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα οκτώ ήταν επιθετικά.

Συνολικά οι Νεοϋορκέζοι διατήρησαν προβάδισμα για μόλις 76 δευτερόλεπτα, αλλά απώλεσαν οριστικά την επαφή με το σκορ στο τρίτο 12λεπτο. Μετά το φτωχό 36-33 του 24λεπτου, οι Πέισερς ανέβηκαν στην τρίτη περίοδο και δημιούργησαν +14 (58-44) κρατώντας τους αντιπάλους χωρίς πόντο για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, πλεονέκτημα που αποδείχθηκε υπεραρκετό, καθώς συνδυάστηκε με την υπεροχή των νικητών στα ριμπάουντ από την αρχή του αγώνα μέχρι το τελικό επιμέρους 53-40.

Στα των σκόρερ, τον Χίμπερτ ακολούθησαν οι Τζορτζ Χιλ με 17 πόντους, Πολ Τζορτζ με 14 και Ντέιβιντ Ουέστ με 11, αλλά όλοι είχαν αρνητικά ποσοστά ευστοχίας στο πλαίσιο του συλλογικού 35.0%. Ακόμα, ο Λανς Στέφενσον πρόσφερε 8 πόντους, ο Ντι Τζέι Όγκουστιν 3, ο Τάιλερ Χάνσμπροου άλλους 3 και ο Ίαν Μαϊνμί 2.

Για τους Νικς, ο Καρμέλο Άντονι «έγραψε» 21 πόντους και αποτέλεσε τον μοναδικό «διψήφιο» παίκτη του Μάικ Ουόντσον. Συγκεκριμένα, ο Τάισον Τσάντλερ είχε 9 πόντους, όπως και ο Σμιθ, που ήταν φανερά μακριά από τον καλό εαυτό του. Επίσης, ο Κένιον Μάρτιν πέτυχε 8 πόντους, ο Ιμάν Σουμπέρτ άλλους 8 και ο Κρις Κόπλαντ 3, ενώ ο Αμάρε Στουντεμάιρ επανήλθε στη δράση με 7 πόντους (3/8 σουτ) σε 8:56. Τέλος, ο Πάμπλο Πριτζιόνι και Τζέισον Κιντ δεν σκόραραν, ενώ ο Στιβ Νόβακ πήρε μόλις 1:53.

Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”