Σικάγο Μπουλς: «Απόδραση» από το Μαϊάμι (videos)

Οι Σικάγο Μπουλς σόκαραν για μία ακόμη φορά φέτος τους πρωταθλητές του ΝΒΑ, Μαϊάμι Χιτ και τους νίκησαν μέσα στην έδρα τους, με 93-86, κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας, με τον Νέιτ Ρόμπινσον να βάζει 27 πόντους.

Άξιος συμπαραστάτης του Κρίπτοναϊτ ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ. Οι «ταύροι» έχαναν 86-83 με δύο λεπτά να απομένουν για τν ολοκλήρωση του ματς, αλλά σημείωσαν 10 πόντους χωρίς να δεχθούν κανέναν και έφτασαν στη νίκη. Πολύ καλή απόδοση για τους νικητές είχαν οι Γιοακίμ Νοά με 13 πόντους, Τάι Γκίμπσον με 12 πόντους και Μάρκο Μπελινέλι με 10 πόντους.

Οι Μπουλς έχουν εξελιχθεί στον… κακό δαίμονα των Χιτ, καθώς ήταν αυτοί που είχαν τερματίσει ένα νικηφόρο σερί τους για 27 παιχνίδια στην κανονική περίοδο και αυτοί που τους νίκησαν τη στιγμή που έτρεχαν 13 ματς χωρίς ήττα μέχρι σήμερα. Ο MVP Λεμπρόν Τζέιμς σκόραρε 24 πόντους, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 14 πόντους για το Μαϊάμι.