Ιντιάνα Πέισερς: Επιβίωσαν και προκρίθηκαν (videos)

Φάνηκε πως οι Ιντιάνα Πέισερς θα «σπάσουν» εύκολα αρνητικό σερί στο «Philips Arena» των Ατλάντα Χοκς, αλλά αρκέστηκαν στο 81-73.

Φυσικά, η νίκη, είτε με διαφορά 19 πόντων, που ήταν η μεγαλύτερη, είτε με τρεις, στους οποίους μείωσαν οι Χοκς στο τέταρτο 12λεπτο, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Φρανκ Βόγκελ. Θυμίζουμε πως στα προημιτελικά των playoffs, οι Πέισερς, που σήμερα κυριάρχησαν με 53-35 στα ριμπάουντ, θα αντιμετωπίσουν τους Νιου Γιορκ Νικς με μειονέκτημα έδρας ή τους Μπόστον Σέλτικς με πλεονέκτημα.

Στην προκειμένη δημιούργησαν δύο φορές +19 στο τρίτο 12λεπτο, που έληξε με υπέρ τους 65-50. Εντούτοις παραχώρησαν επιμέρους 17-4 στο τέταρτο 12λεπτο, το οποίο κατέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους. Τότε, οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις, που είχαν 13 συνεχόμενες ήττες στην Ατλάντα, «έσφιξαν» την άμυνά τους με εξέχουσα περίπτωση καταλυτικό μαρκάρισμα του Ντέιβιντ Ουέστ στον Τζος Σμιθ, o οποίος μάλλον έδωσε τον τελευταίο αγώνα του με τους Χοκς, στα 38 δευτερόλεπτα. Έτσι κράτησαν το προβάδισμα και εξασφάλισαν την πρόκριση με 4-2 νίκες.

Παραγωγικά ξεχώρισαν οι Ουέστ και Τζορτζ Χιλ με 21 πόντους, ενώ ο Ρόι Χίμπερτ είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Ακόμα, ο Λανς Στένφεσον πρόσφερε 8 πόντους, ο Τάιλερ Χάνσμπροου 6, ο Τζεφ Πέντεργκραφ 2 και ο Ντι Τζέι Όγκουστιν άλλους 2 με 1/6 σουτ, ενώ ο Ίαν Μαϊνμί δεν σκόραρε. Όλα αυτά, ενώ ο Πολ Τζορτζ έμεινε στους 4 πόντους με 2/10 σουτ, αλλά μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ.

Από την άλλη, τα «γεράκια» δημιούργησαν αρνητικό συλλογικό ρεκόρ με 9 πόντους (1/15 σουτ) στο δεύτερο 12λεπτο, αλλά κατάφεραν να αντιδράσουν μειώνοντας σε 76-73, 2:13 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Αλ Χόρφορντ «έγραψε» 15 πόντους, οι Ντέβιν Χάρις και Σμιθ 14, ο Κάιλ Κόρβερ 12 με 0/7 τρίποντα, ο Τζεφ Τιγκ 10 με 3/12 σουτ και ο Ζοάν Πετρό 4 με 2/6 σουτ, ενώ 4 πόντους πρόσφερε και ο Ιβάν Τζόνσον.

ΝΒΑ: Οι Λέικερς απέλυσαν τον προπονητή Ντάρβιν Χαμ
Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του