Μέμφις Γκρίζλις: Τεράστιο break στο Λος Άντζελες (videos)

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησαν οι Μέμφις Γκρίζλις επικρατώντας με 103-93 των Λος Άντζελες Κλίπερς, που έχασαν τον Μπλέικ Γκρίφιν.

Καταρχάς, οι «αρκούδες» μπήκαν μπροστά με 3-2 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs κερδίζοντας στο «Staples Center», οπότε τη Μεγάλη Παρασκευή θα έχουν ευκαιρία πρόκρισης αγωνιζόμενοι στο «FedEx Forum». Είναι χαρακτηριστικό πως δεν απώλεσαν το προβάδισμα μετά το 41-40, 3:57 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στο +11, αλλά οι Γκρίζλις απλά περιόρισαν την αντίπαλη επίθεση, χωρίς να «σκοτώσουν» τους Κλίπερς.

Η «δολοφονία» της ομάδας του Βίνι Ντελ Νέγκρο ίσως εμφανιστεί σε εσωτερικό επίπεδο, καθώς ο Γκρίφιν αποχώρησε στα μέσα της τρίτης περιόδου εξαιτίας ενοχλήσεων στον δεξιό αστράγαλο, εξέλιξη που επέτρεψε στον Ζακ Ράντολφ να… οργιάσει. Γνωστοποιήθηκε πως ο 24χρονος φόργουορντ/σέντερ, που είχε μόλις 4 πόντους (2/7 σουτ) σε 19:34, κληρονόμησε σχετικό τραυματισμό από προπόνηση. Όπως και να έχει, ήταν φανερά μακριά από τον καλό εαυτό του και ενδέχεται να απουσιάσει από το έκτο παιχνίδι με τους εκπρόσωπους του Τενεσί.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Κρις Πολ με 35 πόντους (11/24 σουτ), αλλά 21 εξ αυτών καταγράφηκαν στο πρώτο 24λεπτο. Για τους Γκρίζλις, ο Ράντολφ ξεπέρασε τους 20 πόντους για τρίτο διαδοχικό ματς, όλα με νικήτρια την ομάδα του, σημειώνοντας 25 με 10 στην τέταρτη περίοδο, ενώ παράλληλα συγκέντρωσε 11 «σκουπίδια». Ακολούθησαν οι «ουσιαστικοί» Μαρκ Γκασόλ με 21 πόντους και Μάικ Κόνλεϊ με 20, ενώ ο Ταϊσόν Πρινς είχε 15.

Ακόμα, ο Τζέριντ Μπέιλες πέτυχε 9 πόντους, ο Τόνι Άλεν 6, ο Ντάρελ Άρθουρ 4, ο Κένιον Ντούλινγκ 2 και ο Κουίνσι Ποντέξτερ έμεινε στον ένα πόντο. Από την άλλη, ο Τζαμάλ Κρόφορντ ακολούθησε τον Πολ με 15 πόντους (6/14 σουτ), ενώ ο Έρικ Μπλέντσο «έγραψε» 7, ο Ματ Μπαρνς 6, ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν άλλους 6, οι Καρόν Μπάτλερ και Λαμάρ Όντομ 5, ο Ράιαν Χόλινς 4, ο Ρόνι Τουριάφ 3 και ο Τσόνσι Μπίλαπς άλλους 3.

Bundesliga: Το σήκωσε αήττητη η Λεβερκούζεν!
ΑΕΚ - Ολυμπιακός 68-100: Πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πριν τη μάχη με τη Ρεάλ
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Χωρίς Ιωαννίδη στο ντέρμπι οι «πράσινοι»
Παναθηναϊκός AKTOR: Τα αδέρφια Αντετοκούνμπο στέλνουν δύο φιλάθλους στο Final 4 του Βερολίνου!