Ντένβερ Νάγκετς: Σε έκτο ματς με κίνδυνο… κατάρρευσης (videos)

Προηγήθηκαν με διαφορά 22 πόντων, αλλά οι Ντένβερ Νάγκετς αρκέστηκαν στο 107-100 εναντίον των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο «Pepsi Center».

Μόλις για δεύτερη φορά σε ολόκληρο το φετινό πρωτάθλημα, οι «σβόλοι» ολοκλήρωσαν αγώνα, χωρίς να απολέσουν το προβάδισμα, αλλά φρόντισαν να… παίξουν με τη φωτιά. Το ημίχρονο έληξε με 66-46 και στο ξεκίνημα του δεύτερου 24λεπτου οι Νάγκετς προηγήθηκαν με 68-46, αλλά η διαφορά μειώθηκε στους… 5 πόντους σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις εντός του τέταρτου 12λεπτου! Εν τέλει, ο κορυφαίος του πρώτου ημιχρόνου, Ουίλσον Τσάντλερ, πέτυχε τρίποντο-φωτιά για το 103-95 στα 1:25, με το +8 να αποδεικνύεται ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους Ουόριορς.

Με τη νίκη, οι εκπρόσωποι του Κολοράντο μείωσαν τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs σε 3-2 και θα προσπαθήσουν να μείνουν ζωντανοί και μεθαύριο (03/05, 05:30), όταν θα αντιμετωπίσουν τον σύλλογο του Όκλαντ στο «ORACLE Arena». Πέρα από το θετικό αποτέλεσμα και την επέκταση της σειράς, οι Νάγκετς «επανέκτησαν» και τον Κουφό, που έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο παρκέ σημειώνοντας 6 πόντους με 3/6 σουτ, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ, πραγματοποιώντας ένα μπλοκ, μοιράζοντας μία ασίστ και καταγράφοντας ένα κλέψιμο σε 15:18, επιδόσεις ανώτερες εκείνων των τελευταίων εβδομάδων.

Συνολικά ξεχώρισε ο Αντρέ Ιγκουοντάλα με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Τσάντλερ είχε 19 πόντους με 16 στο πρώτο ημίχρονο και ο Τάι Λόουσον άλλους 19 συν 10 ασίστ. Ακόμα, ο Κένεθ Φαρίντ πρόσφερε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, μαζί με περίσσεια ενέργεια στο δεύτερο 24λεπτο, πριν συμπληρώσει 6 φάουλ. Επίσης, ο Αντρέ Μίλερ είχε 11 πόντους και ο Τζαβέιλ Μακ Γκι πέτυχε 10 πόντους συν 3 μπλοκ σαν βασικός σέντερ, παρά την αντίθεση προαναγγελία του Τζορτζ Καρλ. Ακόμα, ο Κόρεϊ Μπρούερ έμεινε στους 4 πόντους με 1/11 σουτ, ενώ ο Εβάν Φουρνιέ δεν χρησιμοποιήθηκε.

Από την άλλη, ο Χάρισον Μπαρνς «έγραψε» 23 πόντους και ο Τζάρετ Τζακ 20, ενώ ο Κλέι Τόμπσον περιορίστηκε στα 8/17 σουτ και στους 19 πόντους, όπως και ο Στέφεν Κάρι, που είχε 15 πόντους με 7/19 σουτ και 8 ασίστ. Ακολούθησαν οι Καρλ Λάντρι με 9 πόντους, Φέστους Εζέλι με 8, Ντρέιμοντ Γκριν με 3 και Ρίτσαρντ Τζέφερσον με 1. Τέλος, ο Άντριου Μπόγκουτ κατέγραψε μόλις 2 πόντους (1/4 σουτ) και 18:14 όντας εκτός κλίματος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πρωταγωνιστώντας αρνητικά στο 50-24 κατά των «πολεμιστών», που διαμορφώθηκε στα σουτ εντός ρακέτας.

Πόλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Τίτλος αφιερωμένος στον Ιβάν Σαββίδη
Φήμες για επανασύνδεση Τσιτσιπά και Μπαντόσα μετά από βίντεο στο Μόντε Κάρλο
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο