Ατλάντα Χοκς: Αποτελεσματικός Σμιθ και 2-2 (videos)

Σε 2-2 ισοφάρισαν οι Ατλάντα Χοκς τους Ιντιάνα Πέισερς, αφού επικράτησαν με 102-91 στο «Philips Arena», όπου διεξήχθη ο τέταρτος αγώνας της σειράς του πρώτου γύρου των playoffs.

Το πλεονέκτημα των «γερακιών» πήρε διαστάσεις κατά τη διάρκεια του δεύτερου 12λεπτου μετά από επιμέρους 22-3, που ξεκίνησε από την πρώτη περίοδο, ενώ συνολικά στο δεύτερο 12λεπτο καταγράφηκε επιμέρους 35-19. Έτσι, οι Χοκς πήγαν στα αποδυτήρια με +17, διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή, αν και οι Πέισερς μείωσαν στους 4 πόντους μέσα στο τρίτο 12λεπτο και στους 5 εντός του τέταρτου. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Τζος Σμιθ πέτυχε… δύο τρίποντα, ώστε να αντιμετωπιστεί η προσπάθεια αντεπίθεσης, ενώ ο Κάιλ Κόρβερ είχε 5/8 αντίστοιχα σουτ.

Συνολικά ο Σμιθ σημείωσε 29 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, αν και η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι που ανέλαβε σχεδόν όλα τα κρίσιμα σουτ των τελευταίων λεπτών, με τα οποία «καθάρισε». Από την πλευρά του, ο Κόρβερ «έγραψε» 19 πόντους, ο Αλ Χόροφρντ 18 και ο Τζεφ Τιγκ 13, ενώ ο Άντονι Τόλιβερ πέτυχε 9. Ακόμα, ο Ντέβιν Χάρις έμεινε στους 8 πόντους αντιμετωπίζοντας πρόβλημα αφυδάτωσης, ενώ ο Ζοάν Πετρό σημείωσε 4 πόντους με 2/9 σουτ και μάζεψε 8 ριμπάουντ σαν βασικός σέντερ. Στους 2 πόντους σε 18:06 περιορίστηκε ο Ιβάν Τζόνσον.

Από την άλλη, ο Πολ Τζορτζ είχε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ χάρη σε 18 πόντους στο δεύτερο 24λεπτο, παρά πρόβλημα με φάουλ. Ακολούθησαν οι Ντέιβιντ Ουέστ με 15 πόντους, Ρόι Χίμπερτ με 14, Τζορτζ Χιλ με 12 πόντους και 3 κλεψίματα, Λανς Στέφενσον με 10, ο Ντι Τζέι Όγκουστιν με 8, Τάιλερ Χάνσμπροου με 5, Ίαν Μαϊνμί με 3 και Τζέραλντ Γκριν με άλλους 3. Τέλος αναφέρουμε πως τη Μεγάλη Τετάρτη θα διεξαχθεί το πέμπτο ματς της σειράς στο «Bankers Life Fieldhouse» και τη Μεγάλη Παρασκευή οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν στο «Philips Arena», αλλά μονάχα η μία θα έχει ευκαιρία πρόκρισης.