Ατλάντα Χοκς: Έδειξαν… έδρα και ρακέτα (videos)

Μετά από δύο αρνητικότατες εμφανίσεις στην Ιντιανάπολις, οι Ατλάντα Χοκς διέσυραν τους Ιντιάνα Πέισερς με 90-69 στο «Philips Arena».

Τα «γεράκια» ευνοήθηκαν από την προσθήκη ύψους στη βασική πεντάδα και πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο 12λεπτο, το οποίο έκλεισαν με επιμέρους 18-5 και σκορ 27-14. Ακολούθησε 54-30 στο ημίχρονο και 75-49 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, οπότε ο νικητής κρίθηκε από νωρίς. Πρέπει να σημειωθεί πως οι Πέισερς, που διατηρούν το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά, έχουν πλέον δώδεκα συνεχόμενες ήττες στην πόλη της Τζόρτζια και νέο ματς στο «Philips Arena» τη Μεγάλη Δευτέρα (30/04, 02:30).

Στην προκειμένη, ο Λάρι Ντρου επιβεβαίωσε σχετικές ενδείξεις, καθώς έβαλε τον Ζοάν Πετρό στη βασική πεντάδα μεταφέροντας τους Αλ Χόρφορντ και Τζος Σμιθ στις θέσεις «4» και «3», αντίστοιχα. Ο Γάλλος σέντερ «φορτώθηκε» από νωρίς με φάουλ, αλλά η αλλαγή στο αρχικό σχήμα συνδυάστηκε με υπεροχή 50-30 σε πόντους εντός ρακέτας. Άλλωστε, ο Χόρφορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Σμιθ είχε 14 πόντους και ο Πετρό 6 σε 13:36.

Ακόμα, ο Τζεφ Τιγκ ξεπέρασε τρομακτική πτώση του δεύτερου ημιχρόνου και διαφαινόμενο τραυματισμό στον ώμο σημειώνοντας 13 πόντους, αλλά με 4/15 σουτ. Ακολούθησαν οι Ντέβιν Χάρις με 8 πόντους, Ιβάν Τζόνσον με 7, Άντονι Τόλιβερ με άλλους 7, Κάιλ Κόρβερ με 6 και Μάικ Σκοτ με 3. Για την ομάδα του Φρανκ Βόγκελ, που περιορίστηκε στο… 27.2% στα σουτ εντός παιδιάς, ο Ντέιβιντ Ουέστ πέτυχε 18 πόντους, ο Πολ Τζορτζ 16, ο Τζέραλντ Γκριν 10, ο Ρόι Χίμπερτ 8, ο Τάιλερ Χάνσμπροου 6, ο Λανς Στέφενσον 4, ο Τζορτζ Χιλ 3 και Ίαν Μαϊνμί 2, ενώ οι Ντι Τζέι Όγκουστιν και Ορλάντο Τζόνσον σημείωσαν μία βολή.

Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των ηρώων που «άλωσαν» την Πόλη (vids+pics)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)