Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: Πονάει, αλλά… γράφει ο Κάρι (videos)

Μετά από συναρπαστικό φινάλε, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κέρδισαν με 110-108 τους Ντένβερ Νάγκετς στο «Pepsi Center» και πήραν το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά.

Στα 9.4 δευτερόλεπτα, ενώ το σκορ ήταν 109-108, οι Ουόριορς απώλεσαν την κατοχή, καθώς δεν έκαναν επαναφορά εντός πέντε δευτερολέπτων! Ακολούθησε, όμως, λάθος του κατά τα άλλα κορυφαίου του αγώνα, Τάι Λόουσον, στα 5.3 δευτερόλεπτα, όταν απώλεσε τον έλεγχο της μπάλας, η οποία μάλλον χτύπησε στον Φέστους Εζέλι, πριν βγει εκτός παρκέ. Όπως και να έχει η κατοχή επέστρεψε στους «πολεμιστές», ο rookie Χάρισον Μπαρνς κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με 1/2 βολές. Ακολούθησε σουτ απελπισίας του Αντρέ Ιγκουοντάλα από μακρινή απόσταση, αφού ο Τζορτζ Καρλ δεν είχε άλλα timeout, το οποίο παραλίγο να βρει στόχο, αλλά το απίστευτο ματς έληξε με νικήτρια την ομάδα του Μαρκ Τζάκσον.

Όλα αυτά, αφού οι «σβώλοι» ήταν μπροστά με 66-54 στο ημίχρονο! Στο τρίτο 12λεπτο, όμως, οι Ουόριορς πέτυχαν επιμέρους 33-18 και έφεραν το ματς στα μέτρα τους εκμεταλλευόμενοι των αγνωστική κατάρρευση των αντιπάλων, που… ξύπνησαν μονάχα στα τελευταία λεπτά. Άλλωστε, ο Στέφεν Κάρι, του οποίου η συμμετοχή κρίθηκε την ύστατη ώρα, είχε 29 πόντους (8/17 σουτ) και 11 ασίστ. Μάλιστα πέτυχε 12 πόντους στο δεύτερο 12λεπτο και κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Ακόμα, ο Τζάρετ Τζακ σημείωσε 23 πόντους, οι Μπαρνς και Καρλ Λάντρι από 19 και ο Άντριου Μπόγκουτ 6 με 3/3 σουτ και 9 ριμπάουντ. Στους 6 έφτασε και ο Κλέι Τόμπσον, αλλά είχε μόλις 3/10 σουτ, τη στιγμή που ο σύλλογος του Όκλαντ ολοκλήρωσε το ματς με 42/80 (52.5%). Ακόμα, ο Ντρέιμοντ Γκριν πρόσφερε 5 πόντους και σημαντικό... τρίποντο, ενώ ο Εζέλι είχε 2.

Από την άλλη, ο Λόουσον «έγραψε» 35 πόντους με 11/22 σουτ και μοίρασε 10 ασίστ, αλλά ο Κόρεϊ Μπρούερ έμεινε στους 16, αν και είχε 12 στο πρώτο ημίχρονο. Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Κένεθ Φαρίντ όντας βασικός σέντερ, στους 14 ο Ιγκουοντάλα με 1/7 σουτ στο δεύτερο 24λεπτο και στους 11 ο Ουίλσον Τσάντλερ, που μείωσε σε 109-108 με «καυτό» τρίποντο στα κρίσιμα δευτερόλεπτα. Ακολούθησαν οι Αντρέ Μίλερ με 7 χάρη σε… 2/13 σουτ, Τζαβέιλ Μακ Γκι με 4, Άντονι Ράντολφ με άλλους 4 και Εβάν Φουρνιέ με 2, ενώ ο Κώστας Κουφός δεν σκόραρε σε 10:50.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα