Μαϊάμι Χιτ: Ετοιμάζουν… σκούπες στο Μιλγουόκι (videos)

Ήταν πίσω για ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Μαϊάμι Χιτ πήραν διαφορά ασφαλείας και επικράτησαν εύκολα με 104-91 στο «Bradley Center» των Μιλγουόκι Μπακς.

Ειδικότερα, το 24λεπτο έληξε με 50-48 υπέρ των «ελαφιών», που είχαν φτάσει μέχρι και στο +9 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθησε 59-55 υπέρ των Μπακς, αλλά τότε… ξύπνησε ο Λεμπρόν Τζέιμς και η παρέα του, καθώς το τρίτο 12λεπτο ολοκληρώθηκε στο 78-68 υπέρ των Χιτ έπειτα από επιμέρους 11-2, στο οποίο δέσποσε ο θετικότατος Κρις Άντερσεν με 4 πόντους. Συνολικά ο «Birdman» είχε 11 πόντους με 5/5 σουτ, ενώ συγκέντρωσε παράλληλα 6 «σκουπίδια».

Στο τέταρτο 12λεπτο, η διαφορά ουδέποτε έπεσε κάτω από τους 10 πόντους και οι Χιτ διαμόρφωσαν το 3-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs κάνοντας και… πλάκα στο παρκέ κατά διαστήματα. Θυμίζουμε πως 3-0 δεν έχει ανατραπεί σε ολόκληρη την ιστορία των playoffs του NBA και σίγουρα η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα δεν φαίνεται πως θα αποτελέσει το πρώτο σχετικό «θύμα», αφού για μία ακόμα φορά χρειάστηκε μονάχα ένα «σοβαρό» 12λεπτο, για να κερδίσει τους εκπρόσωπους του Μιλγουόκι.

Από την πλευρά του, ο Ρέι Άλεν, που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 23 πόντους (3/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα) συμπλήρωσε 322 τρίποντα στην καριέρα του αναφορικά με αγώνες playoffs και έσπασε σχετικό ρεκόρ του Ρέτζι Μίλερ, που σταμάτησε στα 320. Ακόμα, ο Τζέιμς πέτυχε 22 πόντους και ο Κρις Μπος είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Ουντόνις Χάσλεμ με 12 πόντους, Νόρις Κόουλ και Μάριο Τσάλμερς με 7, ενώ ο Σέιν Μπατίερ έπαιξε κανονικά παρά την πρόωρη αποχώρησή του από το δεύτερο ματς της σειράς, αλλά έμεινε στους 2 πόντους σε 27:19. Μόλις 4 πόντους με… 1/12 σουτ σημείωσε ο Ντουέιν Ουέιντ, αλλά μοίρασε 11 ασίστ και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Για τους Μπακς, που την Κυριακή (28/04, 22:30) θα προσπαθήσουν αν αποφύγουν το sweep, ο Λάρι Σάντερς ξεχώρισε με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, αν και φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ. Στους 16 πόντους έφτασε και ο Μπράντον Τζένινγκς, στους 15 ο Ερσάν Ιλιασόβα, στους 12 ο Λουκ Ρίτσαρντ Μπα α Μούτε, στους 11 οι Τζέι Τζέι Ρέντικ και Μάικ Ντανλίβι Τζούνιορ, στους 7 ο Μόντα Έλις, στους 2 ο Μαρκίς Ντάνιελς και στον έναν ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ.

LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga