Σαν Αντόνιο Σπερς: «Παιχνιδάκια» με Λέικερς (videos)

Στο 2-0 έφτασαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς στη σειρά εναντίον των Λος Άντζελες Λέικερς, καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα με 102-91 στο «AT&T Center».

Άλλωστε, οι «λιμνάνθρωποι» δεν προξένησαν ουσιαστική απειλή στο δεύτερο ημίχρονο φανερώνοντας εκ νέου απειθαρχία στην άμυνα και επιτρέποντας στους Σπερς να διατηρήσουν προβάδισμα, χωρίς να πιάσουν απόδοση ανάλογη του πρώτου αγώνα. Προγενέστερα, τα «σπιρούνια» έκλεισαν το πρώτο 24λεπτο στο 56-48 μετά από επιμέρους 10-2, στο οποίο ξεχώρισε ο Καούχι Λέοναρντ, που είχε 14 πόντους με 7/10 σουτ στο ημίχρονο.

Εν τέλει, οι Τεξανοί είχαν 51.2% στα σουτ, αλλά η βελτιωμένη επίδοση, σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, οφείλεται περισσότερο στην αμυντική ανυπαρξία των εκπρόσωπων της «πόλης των αγγέλων», όχι σε δική τους αγωνιστική άνοδο. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τόνι Πάρκερ, που έφτασε στους 28 πόντους με 9/20 σουτ «σκοτώνοντας» αργά και σταθερά τους Λέικερς σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα, οι Λέοναρντ και Τιμ Ντάνκαν σημείωσαν από 16 πόντους, ο Μανού Τζινόμπιλι 13, ο Ματ Μπόνερ 10, ο Τιάγκο Σπλίτερ 8, ο Γκάρι Νιλ 7, ο Κόρι Τζόζεφ 2 και ο Ντάνι Γκριν άλλους 2.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Γάλλος πλέι-μέικερ ανέβηκε στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού εκμεταλλευόμενος τις απώλειες των Λέικερς, που εμφάνισαν σημάδια αποσύνθεσης. Συγκεκριμένα Στιβ Νας (9 πόντους, 4/8 σουτ, 31:19 δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το παιχνίδι λόγω των έντονων ενοχλήσεων στο πόδι, ενώ πρόωρα αποχώρησε και ο Στιβ Μπλέικ (16 πόντους, 6/15 σουτ, 35:47) εξαιτίας τραυματισμού στο δεξί πόδι. Επίσης, ο Τζόντι Μικς αποκλείστηκε εξαρχής λόγω προβλήματος στον αστράγαλο, οπότε ο Άντριου Γκούντελοκ (2 πόντους, 6:09) και Ντάριους Μόρις (10 πόντους, 4/7 σουτ, 23:10) αποτέλεσαν τους μοναδικούς γκαρντ του Μάικ Ντ’ Αντόνι στα τελευταία λεπτά!

Αντίθετα, ο Τζόρνταν Χιλ πήρε 6:09, αφού είχε κριθεί ο νικητής της αναμέτρησης, και επέστρεψε στα παρκέ με 1/1 σουτ και 2 πόντους. Συνολικά ξεχώρισε ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, αλλά ο «σούπερμαν» φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ προκαλώντας απογοήτευση στις τάξεις των Λέικερς. Τέλος, οι Πάου Γκασόλ και Μέτα Ουόρλντ Πις «έγραψαν» από 13 πόντους, ο Αντουάν Τζέιμισον 6 και ο Ερλ Κλαρκ 2.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα