Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Τα… χρειάστηκαν με Ρόκετς (videos)

Παρά την απώλεια του Τζέρεμι Λιν, οι Χιούστον Ρόκετς ανέτρεψαν παθητικό… δεκαπέντε πόντων, πριν υποκύψουν με 105-102 στο «Chesapeake Energy Arena».

Ο ταϊβανέζικης καταγωγής πλέι-μέικερ δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας τραυματισμού στον δεξιό ώμο. Εντούτοις, οι «ρουκέτες», που ξεκίνησαν με κοντό σχήμα, δεν απώλεσαν την επαφή με το σκορ μέχρι να καταγραφεί επιμέρους 15-6 και διαμορφωθεί σκορ 78-69 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε 11-4 των «βροντών» στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, που έφερε το σκορ στο 89-74, αλλά οι Ρόκετς δεν τα παράτησαν και προηγήθηκαν με 95-91 μετά από τρίποντο του Κάρλος Ντελφίνο, 3:27 πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Τότε… ξύπνησε ο Κέβιν Ντουράντ, κάτι που πιστοποιήθηκε από τρίποντο του 3-φορές πρώτου σκόρερ του NBA για το 98-97, 2:42 πριν από το φινάλε του αγώνα, και ασίστ σε «θανατηφόρο» αντίστοιχο σουτ του Τάμπο Σεφολόσα. Οι Θάντερ δεν απώλεσαν άλλη φορά το προβάδισμα, αν και αστόχησαν σε δύο κρίσιμες βολές, οπότε πήραν το προβάδισμα με 2-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs, τη στιγμή που οι Ρόκετς αγωνιούν για την κατάσταση του Λιν, που ολοκλήρωσε το ματς με 7 πόντους σε 19:38.

Συνολικά ο Ντουράντ είχε 29 πόντους (10/25 σουτ) με θετική παρουσία στο πρώτο 12λεπτο και μέτρια στο υπόλοιπο ματς, μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στους 29 (10/26 σουτ) έφτασε και ο Ράσελ Ουέσμπτρουκ, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 μπλοκ, ο Σεφολόσα 11 πόντους και ο Κέβιν Μάρτιν 10. Ακόμα, ο Ρέτζι Τζάκσον πρόσφερε 6 πόντους, ο Νικ Κόλισον 4 και ο Κέντρικ Πέρκινς άλλους 4.

Από την άλλη, ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 36 πόντους με 9/24 σουτ, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ όντας σμολ φόργουορντ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Άλλωστε, ο Κέβιν Μακ Χέιλ εισήγαγε τον πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού Πάτρικ Μπέβερλι, στο αρχικό σχήμα αντί του Κρεγκ Σμιθ και δικαιώθηκε, αφού ο 24χρονος πλέι-μέικερ ήταν εξαιρετικός και ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 12 ασίστ.

Ακόμα, ο Τσάντλερ Πάρσονς έφτασε στους 17 πόντους και ο Ντελφίνο, που πήρε τη θέση του Λιν στο δεύτερο 24λεπτο, στους 11, ενώ ο Ομέρ Ασίκ είχε 9 πόντους και 14 ριμπάουντ. Τέλος, ο Σμιθ πήρε 14:14 σαν αναπληρωματικός και πέτυχε 6 πόντους, οι Άαρον Μπρουκς και Φραντσίσκο Γκαρσία δεν σκόραραν, ενώ ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας και ο Τόμας Ρόμπινσον έμειναν εκτός rotation.

Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!