Σικάγο Μπουλς: It’s break time… (video)

Με πλεονέκτημα έδρας θα επιστρέψουν οι Σικάγο Μπουλς στην «πόλη των ανέμων», καθώς επιβλήθηκαν των Μπρούκλιν Νετς με 90-82 στο «Barclays Center».

Εντός του δεύτερου 12λεπτου έφτασαν στο 34-27, αλλά το ημίχρονο έληξε με το ισχνό 47-46 υπέρ των «ταύρων», που ξέφυγαν με 55-48 μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου  και έκλεισαν την τρίτη περίοδο, στην οποία παραχώρησαν μόλις δύο καλάθια εντός παιδιάς, στο 69-57! Εν τέλει, στο τέταρτο 12λεπτο η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους, αλλά οι Μπουλς ουδέποτε απειλήθηκαν και ισοφάρισαν τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs σε 1-1 ενόψει του τρίτου αγώνα (26/04, 03:30), που θα διεξαχθεί στο «United Center».

Γίνεται αντιληπτό πως μέτρησε η άμυνα των εκπρόσωπων της «πόλης των ανέμων», η οποία ευνοήθηκε από την… αγριότερη παρουσία του Γιοακίμ Νοά, που δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της πρώτης αναμέτρησης στο Μπρούκλιν, καθώς φάνηκαν περισσότερο οι ενοχλήσεις στο δεξί πόδι. Πέρα από την άμυνα, ο Γάλλος σέντερ ήταν ένας από τους τρεις παίκτες του Τομ Θίμποντο με double-double, καθώς «έγραψε» 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Λουόλ Ντενγκ με 15 συν 10 και Κάρλος Μπούζερ με 13 συν 12, αντίστοιχα, συμπλήρωσαν την τριάδα. Επίσης, ο Κερκ Χάινριχ σημείωσε 13 πόντους, ο Νέιτ Ρόμπινσον 11, ο Ναζρ Μοχάμεντ 8, ο Μάρκο Μπελινέλι άλλους 8, ο Ταζ Γκίμπσον 6 και ο Τζίμι Μπάτλερ 4, ενώ ο Ριπ Χάμιλτον δεν χρησιμοποιήθηκε.

Από την άλλη, ο Μπρουκ Λόπεζ ξεχώρισε με 21 πόντους, αλλά ο Τζο Τζόνσον είχε μόλις 6/18 σουτ και 17 πόντους, τη στιγμή που ο Ντερόν Ουίλιαμς έμεινε στα 1/9 και 8, αντίστοιχα. Πάντως, ο «D-Will» μοίρασε 10 ασίστ, ενώ ο αναπληρωματικός του, Σι Τζέι Ουότσον, πρώην γκαρντ του ΠΑΟΚ και των… Μπουλς, πρόσφερε 10 πόντους, οι Αντράι Μπλάτσε και Κρις Χάμφρις από 8, οι Τζέρι Στακχάουζ και Ρέτζι Έβανς από 4, ενώ ο Τζέραλντ Ουάλας περιορίστηκε στους 2 με 1/7 σουτ.

Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ