Λος Άντζελες Κλίπερς: Δυνατό φίνις για το 1-0 (videos)

Ουδέποτε απώλεσαν το προβάδισμα, αλλά οι Λος Άντζελες Κλίπερς δεν απέκτησαν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέταρτο 12λεπτου του 112-91 σε βάρος των Μέμφις Γκρίζλις.

Οι πρωταθλητές της Pacific δημιούργησαν διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, αλλά οι Γκρίζλις μείωσαν στον έναν πόντο εντός του τέταρτου. Τότε, όμως, οι Κλίπερς «απάντησαν» με επιμέρους 19-3, το οποίο διαμόρφωσε το 92-79. Το δεύτερο +13 της αναμέτρησης «λύγισε» την ομάδα του Λάιονελ Χόλινς και οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» πήραν το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.

Γενικά, πάντως, οι διαιτητές έκλεψαν την παράσταση από τους παίκτες σφυρίζοντας… 57 φάουλ κατά τη διάρκεια του αγώνα. Το σχετικό τίμημα πλήρωσε ο Μπλέικ Γκρίφιν, που δεν ήταν στο 100%, συμπληρώνοντας 6 φάουλ, στη στιγμή που είχε 10 πόντους (3/9 σουτ) και 5 ριμπάουντ σε 25:27. Αντίθετα, ο Έρικ Μπλέντσο «επιβίωσε» και σημείωσε 15 από τους… 15 πόντους του στα τελευταία δέκα λεπτά.

Ακόμα, ο Κρις Πολ «έγραψε» 23 πόντους, ο Τσόνσι Μπίλαπς 14, οι Τζαμάλ Κρόφορντ και Καρόν Μπάτλερ 13, ο Ματ Μπαρνς 10, ο Ρόνι Τουριάφ 5, ο Λαμάρ Όντομ 4, ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν 3 και ο Ράιαν Χόλινς 2. Από την άλλη, ο Τζέριντ Μπέιλες είχε 19, ο Μαρκ Γκασόλ 16, ο Ζακ Ράντολφ 13, ο Μάικ Κόνλεϊ 12, ο Τόνι Άλεν 8, ο Κένιον Ντούλινγκ 6, ο Εντ Ντέιβις άλλους 6, ο Κουίνσι Ποντέξτερ 5, ο Τόνι Ρότεν 4 και ο Ταϊσόν Πρινς μόλις 2, ενώ οι Ντάρελ Άρθουρ και Όστιν Ντέι δεν σκόραραν.

Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι και Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ