Μπρούκλιν Νετς: «Μαύρο» στους Μπουλς (videos)

Οι Μπρούκλιν Νετς δεν συνάντησαν αντίσταση από τους Σικάγο Μπουλς και έφτασαν εύκολα στο 1-0 έπειτα από σκορ 106-89 στο «Barclays Center».

Τελικά ο Γιοακίμ Νοά έπαιξε, αλλά άντεξε μόλις 13:27 στο παρκέ όντας εμφανώς καταπονημένος από το δεξί πόδι, αλλά επιβίωσε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε σχέση με την ομάδα του συνολικά! Άλλωστε, οι Νεοϋορκέζοι πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο 12λεπτο και ξεπέρασαν το +20 εντός του δεύτερου φορώντας τις μαύρες εμφανίσεις τους, όπως οι… 17,732 θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό του «Μεγάλου Μήλου». Μάλιστα, οι Νεοϋορκέζοι ουδέποτε κινδύνευσαν, αν και οι Μπουλς ροκάνισαν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Εν τέλει, έξι παίκτες του Πι Τζέι Καρλέσιμο ξεπέρασαν τους 10 πόντους, ανάμεσα στους οποίους ξεχώρισαν οι Ντερόν Ουίλιαμς και Μπρουκ Λόπεζ με 22 και 21 πόντους, αντίστοιχα. Ακολούθησαν οι Τζο Τζόνσον με 16, Σι Τζέι Ουότσον με 14 και Αντράι Μπλάτσε με 12, ενώ ο Τζέραλντ Ουάλας επανήλθε στις θετικές εμφανίσεις με 14 πόντους (5/7 σουτ) και ο Ρέτζι Έβανς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 5 πόντους συν 13 ριμπάουντ.

Από τους «ταύρους» διασώθηκε ο Κάρλος Μπούζερ με 25 πόντους (12/20 σουτ), ενώ ο Νέιτ Ρόμπινσον είχε 17, ο Μάρκο Μπελινέλι 13 και ο Τζίμι Μπάτλερ άλλους 13. Πάντως, ο Θίμποντο απέκτησε έναν ακόμα πονοκέφαλο κατά τη διάρκεια του τρίτου 12λεπτου, αφού πλην του Νοά (4 πόντους, 2/6 σουτ) αποχώρησε ο Κερκ Χάινριχ (2 πόντους, 27:50, 0/3 σουτ) εξαιτίας τραυματισμού στο πόδι μετά από σύγκρουση με τον Έβανς.

Μαρία Σάκκαρη: Επιβλητική εμφάνιση στη Ρώμη και πρόκριση στον τρίτο γύρο