Ντένβερ Νάγκετς: 1-0 με Αντρέ Μίλερ (videos)

Ξέφυγαν με διαφορά οκτώ πόντων στα μέσα του τέταρτου 12λεπτου, αλλά οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού χρειάστηκαν καλάθι του Αντρέ Μίλερ για το 97-95 σε βάρος των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Με τη νίκη, οι «σβόλοι» συμπλήρωσαν σερί 24 επιτυχιών στο «Pepsi Center» και πραγματοποίησαν το 1-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των φετινών playoffs του NBA. Ο 37χρονος Μίλερ, που είναι αναπληρωματικός πλέι-μέικερ, αποτέλεσε τη διαφορά των δύο ομάδων, αφού πέτυχε 18 πόντους στο τέταρτο 12λεπτο, ανάμεσα στους οποίους ήταν το νικητήριο λέι-απ στα 1.3 δευτερόλεπτα. Προγενέστερα, οι Νάγκετς ολοκλήρωσαν το τρίτο 12λεπτο με 71-64 χάρη σε επιμέρους 13-2 και βρέθηκαν στο +8, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης.

Στα των σκόρερ, ο Μίλερ «έγραψε» 28 πόντους, ο Τάι Λόουσον 12, ο Ουίλσον Τσάντλερ 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Εβάν Φουρνιέ αποτέλεσε τον βασικό γκαρντ του Τζορτζ Καρλ, αλλά περιορίστηκε στα 3/9 σουτ, που προκάλεσαν 11 πόντους. Ο Κουφός είχε 6 πόντους (2/7 σουτ) και 7 ριμπάουντ, ο Κόρεϊ Μπρούερ 10 πόντους, ο Τζαβέιλ Μακ Γκι 9, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα 8 και Άντονι Ράντολφ 2, ενώ ο Κένεθ Φαρίντ κρίθηκε ανέτοιμος, καθώς δεν επανεντάχτηκε πλήρως στις προπονήσεις έπειτα από τον τραυματισμό στον αστράγαλο.

Από την πλευρά τους, οι «πολεμιστές», που είναι στην postseason για πρώτη φορά από το 2007, ξεκίνησαν τα playoffs με το… αριστερό, όχι τόσο εξαιτίας της ήττας, αλλά εξαιτίας της πρόωρης αποχώρησης του Ντέιβιντ Λι λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ο 30άχρονος φόργουορντ/σέντερ είχε 10 πόντους (4/14 σουτ) και 14 ριμπάουντ σε 28:58, αλλά προγραμματίστηκαν ήδη ακτινογραφίες με αφορμή τον τραυματισμό, οπότε η παρουσία του στο δεύτερο ματς (24/04, 05:30) κρίνεται αμφίβολη.

Στο περιθώριο έμεινε επίσης οι Άντρις Μπιέντρινς λόγω ενοχλήσεων στη μέση, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν ξεπέρασε πρόβλημα στο γόνατο και πέτυχε 2 πόντους σε 4:28, αλλά «έχασε» τον Μίλερ στην τελευταία φάση. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Κλέι Τόμπσον με 22 πόντους (10/19 σουτ), ενώ ο Στέφεν Κάρι έμεινε στους 19 πόντους με 7/20 σουτ. Ακολούθησαν οι Καρλ Λάντρι με 14 πόντους, Τζάρετ Τζακ με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, Άντριου Μπόγκουτ με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, Χάρισον Μπαρνς με 8 πόντους και Φέστους Εζέλι με έναν.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι