Μαϊάμι Χιτ: Ένα ακόμα ρεκόρ (video)

Οι Μαϊάμι Χιτ ξεπέρασαν παθητικό 13 πόντων και επικράτησαν με 109-101 των Μπόστον Σέλτικς στο «AmericanAirlines Arena», όπου ισοφάρισαν συλλογικό ρεκόρ για εντός έδρας νίκες εντός μίας σεζόν.

Συγκεκριμένα συμπλήρωσαν 35, όσες είχαν καταγράψει το 2004-05. Στο πρώτο 12λεπτο, όμως, οι «C’s» έφτασαν στο +13, πριν ολοκληρώσουν το 24λεπτο στο 58-50 υπέρ των Χιτ, καθώς παραχώρησαν 41 πόντους στο δεύτερο 12λεπτο. Πάντως, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς στερήθηκε των υπηρεσιών των Πολ Πιρς, Κέβιν Γκαρνέτ, Τζάρεντ Σάλιντζερ και Ραζόν Ρόντο για διαφορετικούς λόγους.

Αντίθετα, ο Έρικ Σποέλστρα είχε τον Ντουέιν Ουέιντ στη διάθεσή του μετά από απουσία 6 αγώνων. Ο «Φλας» έμεινε στους 11 πόντους με 4/12 σουτ σε 34:28, αλλά ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 20 πόντους (8/10 σουτ), 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Μπος 17. Δηλαδή ενεργοποιήθηκε μετά από καιρό η «Big Three» και παράλληλα «μίλησε» ο πάγκος, καθώς ο Ρασάρντ Λιούις σημείωσε 19 πόντους, ο Ρέι Άλεν 17 και Νόρις Κόουλ 12, εν τη απουσία των Σέιν Μπατίερ και Ουντόνις Χάσλεμ, που πήραν ρεπό με αφορμή μικροτραυματισμό.

Εν τέλει, οι Χιτ προωθήθηκαν στο 63-16 και οι εκπρόσωποι της Μασαχουσέτης υποχώρησαν στο 40-39, οπότε «αγκυροβολήθηκαν» στην έβδομη θέση της Ανατολής. Πέρα από την ήττα, οι Σέλτικς απώλεσαν πρόωρα τον Τζεφ Γκριν, που ξεχώρισε με 25 πόντους (10/17) και 8 ριμπάουντ, εξαιτίας τραυματισμού στον αριστερό αγκώνα και στον αριστερό καρπό, αλλά μάλλον θα παίξει αύριο (14/04, 02:00) στο «Amway Center» των Ορλάντο Μάτζικ. Ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Τζόρνταν Κρόφορντ, που ήταν βασικός, με 20 πόντους, ο Κόρτνεϊ Λι με 18 και ο Μπράντον Μπας με 17. Τέλος, ο Ντοκ Ρίβερς προτίθεται να δώσει ρεπό στον Τζέισον Τέρι (6 πόντους, 3/9 σουτ, 27:45) σε ένα από τα εναπομείναντα παιχνίδια της regular season.

Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης