Μπρούκλιν Νετς: Εύκολα τους «Σίξερς» (video)

Διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και οι Μπρούκλιν Νετς επικράτησαν με 104-83 των Φιλαδέλφεια 76ερς στο «Barclays Center».

Ξέφυγαν αρχικά με 31-18 στο τέλος του πρώτου 12λεπτου μετά από επιμέρους 10-1 και πάτησαν… γκάζι, αφού οι «Σίξερς» μείωσαν σε 36-31 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 56-38, ενώ η διαφορά έφτασε στους 28 πόντους. Αν μη τι άλλο, οι τέταρτοι της Ανατολής, Νετς, προωθήθηκαν εύκολα στο 45-32, οπότε βρέθηκαν 3 επιτυχίες πίσω από τους Ιντιάνα Πέισερς και 2.5 μπροστά από τους Σικάγο Μπουλς. Ξεχώρισαν τα δύο βασικά μέλη της frontline, αφού ο Ρέτζι Έβανς είχε 17 πόντους και 24 ριμπάουντ, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ 19 και 11, αντίστοιχα, με τον πρώτο να πετυχαίνει double-double από το αρχικό 12λεπτο!

Από 11 πόντους πρόσφεραν οι Ντερόν Ουίλιαμς, Τζο Τζόνσον, και Μαρσόν Μπρουκς, ενώ ο Κρις Χάμφρις σημείωσε 9 επιστρέφοντας μετά από απουσία ενός αγώνα. Αντίθετα, ο Τζέραλντ Ουάλας έμεινε πάλι χωρίς πόντο (0/2 σουτ), ενώ ο Σι Τζέι Ουότσον περιορίστηκε στους 4 με 1/8 σουτ εν τη απουσία του Κιθ Μπόγκανς. Για τους 76ερς, που έπεσαν στο 31-46, ο Νικ Γιανγκ συνέχισε ανοδικά με 17 πόντους (7/10 σουτ), ενώ ο Τζρου Χολιντέι είχε 15 με 3/5 τρίποντα, ο Έβαν Τέρνερ 11 και ο Ντορέλ Ράιτ 9.

Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες