Σικάγο Μπουλς: Μάγκες στο Μπρούκλιν (videos)

Ξεπέρασαν νωθρό πρώτο ημίχρονο και οι αποδεκατισμένοι Σικάγο Μπουλς επικράτησαν των Μπρούκλιν Νετς με 92-90 στο «Barclays Center».

Στο πρώτο 24λεπτο, οι Νετς απέκτησαν διαφορά 16 πόντων. Φάνηκε πως οι πέντε σημαντικές απουσίες των «ταύρων» θα ευνοήσουν την ομάδα του Πι Τζέι Καρλέσιμο, αλλά εκείνη του Τομ Θίμποντο βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και βρέθηκε στο -7, πριν καταλήξει το ημίχρονο στο 47-36. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Μπουλς ολοκλήρωσαν την ανατροπή και δημιούργησαν αγώνα-θρίλερ, καθώς το ματς κύλησε πόντο-πόντο για ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο. Οι συναρπαστικές εναλλαγές κατέληξαν σε νικητήριο σουτ του Νέιτ Ρόμπινσον στα 22.7 δευτερόλεπτα, που ακολουθήθηκε από άστοχο σουτ του Μπρουκ Λόπεζ στη λήξη του χρόνου.

Συνολικά, πάντως, ξεχώρισε ο Κάρλος Μπούζερ με 29 πόντους και 18 ριμπάουντ, επιδόσεις που ίσως δεν περιγράφουν ικανοποιητικά την πραγματική προσφορά του, καθώς ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστικός. Στους 18 πόντους έφτασε ο Λουόλ Ντενγκ, στους 16 πόντους και στα 10 ριμπάουντ ο Τζίμι Μπάτλερ, στους 12 ο Ρόμπινσον και στους 10 ο Κερκ Χάινριχ, ενώ ο Ναζρ Μοχάμεντ είχε 4 πόντους και 3 μπλοκ, ο Βλάντιμιρ Ραντμάνοβιτς 2 πόντους και ο Ντεκουάν Κουκ μία βολή, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 5.5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Έτσι, οι εκπρόσωποι της «πόλης των ανέμων» ανέβηκαν στο 41-33 και στην 5η θέση της Ανατολής, έστω με ποσοστιαίο πλεονέκτημα έναντι των έκτων, Ατλάντα Χοκς. Παράλληλα δεν επέτρεψαν στους Ιντιάνα Πέισερς να εξασφαλίσουν και μαθηματικά τον τίτλο της Central. Από την άλλη, οι Νεοϋορκέζοι υποχώρησαν στο 43-32 γνωρίζοντας την ήττα στην επιστροφή έπειτα από σειρά 8 εκτός έδρας παιχνιδιών, ενώ η απόστασή τους από τα «γεράκια» και τους Μπουλς μειώθηκε στη 1.5 επιτυχία.

Στα των σκόρερ των Νετς, ο Ντερόν Ουίλιαμς «έγραψε» 30 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Λόπεζ έφτασε στους 28 πόντους, αλλά 18 εξ αυτών καταγράφηκαν στο πρώτο 12λεπτο. Ακόμα, ο Τζο Τζόνσον επανήλθε στη δράση μετά από απουσία πέντε αγώνων με 12 πόντους (4/11 σουτ), ενώ ο Αντράι Μπλάτσε πρόσφερε 8 πόντους, ο Μάρσον Μπρουκς 5, ο Κρις Χάμφρις 2 και ο Σι Τζέι Ουότσον έναν, ενώ οι Ρέτζι Έβανς και Κιθ Μπόγκανς δεν σκόραραν, αλλά ο πρώτος μάζεψε 13 ριμπάουντ. Τέλος, ο Τζέραλντ Ουάλας πραγματοποίησε νέα απογοητευτική εμφάνιση με 4 πόντους (2/5 σουτ) σε 29:18.