Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Έριξαν Μπουλς και… Γκίμπσον (videos)

Οι Σικάγο Μπουλς ξεκίνησαν με 10-2 και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τρίτο 12λεπτο, αλλά έχασαν με 90-86 στο «Verizon Center» των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Είναι χαρακτηριστικό πως το 24λεπτο έληξε με 49-42 υπέρ των «ταύρων», που δεν απώλεσαν το προβάδισμα μέχρι το 65-64, 3:38 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, που ακολούθησε επιμέρους 11-2. Στη συνέχεια, οι Ουίζαρντς διέφυγαν δύο ισόπαλων σκορ και «σφράγισαν» την άνοδο στο 28-46 με δύο βολές του Τρέβορ Αρίζα, 8 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Από την πλευρά τους, οι Μπουλς δεν έπεσαν απλά στο 40-33, αλλά έχασαν τον Ταζ Γκίμπσον (4 πόντους, 2/3 σουτ, 9:31) λόγω νέου τραυματισμού στο αριστερό γόνατο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Για τους Ουίζαρντς διακρίθηκε ο Τζον Ουόλ με 27 πόντους, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Έι Τζέι Πράις είχε 13 πόντους. Επίσης, οι Αρίζα, Νενέ και Εμέκα Οκαφόρ πρόσφεραν από 10, ο Μπράντλι Μπιλ, που ήταν πάλι αναπληρωματικός, 8 και ο Μαρτέλ Ουέμπστερ 6 με 2/7 σουτ. Από 2 πέτυχαν οι Γκάρετ Τεμπλ, Τρέβορ Μπούκερ και Κέβιν Σεραφέν. Από την άλλη, ο Κάρλος Μπούζερ «έγραψε» 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Νέιτ Ρόμπινσον 17 πόντους, ο Λουόλ Ντενγκ 13 και ο Τζίμι Μπάτλερ άλλους 13, ενώ ο Ναζρ Μοχάμεντ έφτασε στους 12 πόντους και στα ισάριθμα ριμπάουντ.

Ακόμα, ο Κερκ Χάινριχ αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή κατά τη διάρκεια της καθίζησης του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας 8 πόντους με 3/8 σουτ σε 24:43. Τέλος θυμίζουμε πως ο Γκίμπσον έχασε πρόσφατα δέκα ματς εξαιτίας αντίστοιχου με τον σημερινό τραυματισμό, οπότε φυσιολογικά προκαλείται ανησυχία στις τάξεις των Μπουλς, που στερούνται ήδη των υπηρεσιών των Ντέρικ Ρόουζ, Γιοακίμ Νοά, Μάρκο Μπελινέλι και Ριπ Χάμιλτον.

Serie A: «Κλείδωσε» και μαθηματικά την παραμονή της η Βερόνα
Basket League, Άρης – Προμηθέας 89-85: «Ζωντανός» στην παράταση και Game 3!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος παρέθεσε δείπνο στην ομάδα πριν το Euroleague Final Four 2024
Ολυμπιακός: Ο Μασεράνο κάλεσε τον Έσε στην εθνική Αργεντινής Κ23