Σακραμέντο Κινγκς: Άλωσαν το Όκλαντ! (video)

Προειδοποίησαν με το αρχικό 12-2 και οι Σακραμέντο Κινγκς πέτυχαν απρόσμενη νίκη με 105-98 σε βάρος των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο «ORACLE Arena».

Πρόκειται για την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη των «βασιλιάδων» εναντίον ομάδας με θετικό απολογισμό νικών-ηττών. Ειδικότερα, μετά από πολλαπλές εναλλαγές στο προβάδισμα εντός του πρώτου ημιχρόνου, οι Κινγκς έφτασαν στο 64-52 έπειτα από σερί 13-0 στο τρίτο 12λεπτο. Στη συνέχεια διατήρησαν πλεονέκτημα και «σφράγισαν» την άνοδο σε 26-46 με ελεύθερες βολές στα τελευταία 20.1 δευτερόλεπτα, όταν οι «πολεμιστές» μείωσαν σε 100-96.

Διακρίθηκε ο Αϊσάια Τόμας με 31 πόντους (10/18 σουτ), ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς είχε 14 πόντους, ο Μάρκους Θόρντον 13 και ο άρρωστος Ταϊρίκ Έβανς 12 (4/12 σουτ). Ακόμα, οι Τζον Σάλμονς και Τζέισον Τόμπσον σημείωσε από 9 πόντους, ο Πατ Πάτερσον 6, ο Τσακ Χέιζ άλλους 6 και ο Τόνεϊ Ντάγκλας 5.

Για τους Ουόριορς, που έπεσαν στο 41-32 ενώπιον 19,596 παθιασμένων θεατών, ο Ντέιβιντ Λι είχε 20 πόντους (10/13 σουτ) και 10 ριμπάουντ, αλλά ο Στέφεν Κάρι περιορίστηκε στα 5/18 σουτ, αν και πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον έμεινε στους 4 πόντους με 1/13 σουτ. Από 16 πόντους πρόσφεραν οι Τζάρετ Τζακ και Καρλ Λάντρι με 16 πόντους, ο Άντριου Μπόγκουτ έφτασε στους 12 πόντους, στα 9 ριμπάουντ και στα 4 μπλοκ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 4 σε 3:47.

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου