Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Μόνος του ο… 47άρης Ουόλ (video)

Ο Ράντι Ουίτμαν είχε μόλις οκτώ διαθέσιμους παίκτες, αλλά ο Τζον Ουόλ πέτυχε ρεκόρ καριέρας 47 πόντων και οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς επιβλήθηκαν των Μέμφις Γκρίζλις με 107-94 στο «Verizon Center».

Καταρχάς, πριν από το ματς γνωστοποιήθηκε πως ο Τρέβορ Αρίζα θα χάσει δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι εξαιτίας ίωσης, πως ο Νενέ αποκλείστηκε λόγω παρατεταμένων ενοχλήσεων στο γόνατο, πως ο Μαρτέλ Ουέμπστερ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στην κοιλιά και ίσως χάσει το υπόλοιπο πρωτάθλημα, πως ο Μπράντλι Μπιλ δεν ξεπέρασε τραυματισμό στον αστράγαλο και πως ο Έι Τζέι Πράις θα μείνει εκ νέου στο περιθώριο λόγω ενοχλήσεων στη βουβωνική χώρα. Επίσης, ο Λεάντρο Μπαρμπόσα αποκτήθηκε από τους Μπόστον Σέλτικς όντας αποκλεισμένος από τα εναπομείναντες αγώνες του 2012-13 με τραυματισμό στο γόνατο. Όλα αυτά, όμως, πέρασαν σε δεύτερη μοίρα μετά τη φοβερή εμφάνιση του Ουόλ.

Ο 22χρονος πλέι-μέικερ έφτασε στους 47 πόντους με 13/22 σουτ εντός παιδιάς και με 19/24 βολές, ενώ μοίρασε 8 ασίστ και μάζεψε 7 ριμπάουντ! Παράλληλα, πρωταγωνίστησε στην ανατροπή του αρχικού 39-30 υπέρ των Γκρίζλις και έφερε σχεδόν μόνος του τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο εντός του τέταρτου 12λεπτου. Εν τέλει, όμως, απαιτήθηκαν δύο βολές του Εμέκα Οκαφόρ, που είχε 21 πόντους με 9/15 σουτ και 9 ριμπάουντ, ώστε να ξεφύγουν οι «μάγοι» ύστερα από τη μείωση σε 96-92, δύο λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Βοήθησαν επίσης τεχνική ποινή σε βάρος του Λάιονελ Χόλινς και Ζακ Ράντολφ στα κρίσιμα λεπτά στο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα.

Πλην των Ουόλ και Οκαφόρ, ο Κρις Σίνγκλετον σημείωσε 10 πόντους, ο Καρτιέρ Μάρτιν 9, ο Γκάρετ Τεμπλ 7, ο Τρέβορ Μπούκερ 7, ο Κέβιν Σεραφέν 4 και Γιαν Βέσελι 2, ώστε οι Ουίζαρντς να ανέβουν στο 26-44 με τη 6η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους. Παράλληλα, οι «αρκούδες» έπεσαν στο 47-23 με τη 4η διαδοχική εκτός έδρας ήττα τους, παρά του 23 πόντους του Μάικ Κόνλεϊ. Ακόμα, οι Τζέριντ Μπέιλες και Κουίνσι Ποντέξτερ είχαν από 14, ο Ράντολφ 10, ο Εντ Ντέιβις 9, ο Ταϊσόν Πρινς 8 και Ντάρελ Άρθουρ, που αποβλήθηκε λόγω φάουλ, 6 με 2/6 σουτ σε 19:12 σαν αντικαταστάτης του τραυματισμένου Μαρκ Γκασόλ. Τέλος σημειώνουμε πως ο Ισπανός σέντερ δεν θα χρειαστεί εγχείρηση, αλλά θα παραμείνει στο περιθώριο για ακαθόριστο χρονικό διάστημα.

Ενοικιάστηκε το κατάστημα στο σημείο δολοφονίας του Άλκη: «Νιώθουμε θλίψη που αποσύρουμε το μνημείο»
Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής