Λος Άντζελες Κλίπερς: Ασταμάτητος ο Πολ (video)

Αν και χτύπησε στο αριστερό γόνατο στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Κρις Πολ συνέχισε και οδήγησε τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο εντός έδρας 101-95 επί των Μπρούκλιν Νετς.

Στο πρώτο 12λεπτο συγκρούστηκε με τον Κιθ Μπόγκανς και αποχώρησε προσωρινά από το παιχνίδι. Στη συνέχεια, όμως, ο 27χρονος πλέι-μέικερ συμπλήρωσε 29 πόντους με 17 στο τέταρτο 12λεπτο. Μάλιστα, ο Πολ πέτυχε 11 από τους 13 τελευταίους πόντους των πρωτοπόρων της Pacific. Επίσης μοίρασε 11 ασίστ, ενώ είχε 8/16 σουτ εντός παιδιάς και 12/13 βολές.

Πλην του Πολ, ο Ουίλι Γκριν πέτυχε 15 πόντους, ο Τζαμάλ Κρόφορντ 13, ενώ ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν είχε 13 πόντους με 6/6 σουτ, 12 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, οπότε καλύφθηκε η μέτρια βραδιά των Μπλέικ Γκρίφιν (11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4/11 σουτ) και Καρόν Μπάτλερ (8 πόντους, 2/8 σουτ, 26:11). Επίσης, ο Έρικ Μπλέντσο «έγραψε» 7 πόντους σε 10:20 επιστρέφοντας από τραυματισμό.

Έτσι, η ομάδα του Βίνι Ντελ Νέγκρο ανέβηκε στο 48-22, ενώ εκείνη του Πι Τζέι Καρλέσιμο υποχώρησε στο 40-29, αν και διατήρησε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Σαν να μην έφτανε η ήττα, ο Τζο Τζόνσον, που είχε 15 πόντους με 6/18 σουτ, κληρονόμησε τραυματισμό στον δεξιό τετρακέφαλο και η παρουσία του στο αυριανό ματς (25/03, 03:00) με τους Φίνιξ Σανς στο «US Airways Center» κρίνεται αμφίβολη.

Στα των σκόρερ, ο Ντερόν Ουίλιαμς «έγραψε» 18 πόντους και 9 ασίστ, ο Μπρουκ Λόπεζ άλλους 18 πόντους, ο Τζέραλντ Ουάλας 15, ο Σι Τζέι Ουότσον 10, ο Μπόγκανς 9, ο Ρέτζι Έβανς 7 συν 16 ριμπάουντ και ο Αντράι Μπλάτσε μόλις 3 με 0/3 σουτ. Τέλος, ο Κρις Χάμφρις επανήλθε μετά από καιρό στο rotation, αλλά δεν σκόραρε (0/1 σουτ) σε 10:28, ενώ μαρκαρίστηκε προσωρινά από τον Λαμάρ Όντομ (0 πόντους, 0/3 σουτ, 16:09) υπό το βλέμμα της… Κλόε Καρντάσιαν.