Ντένβερ Νάγκετς: Πέρασαν και από Σικάγο (video)

Έστω και στην παράταση, οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού επιβλήθηκαν με 119-118 (105-105 κ.α.) των Σικάγο Μπουλς στο «United Center».

Τρίποντο του Αντρέ Ιγκουοντάλα, 7.1 δεύτερα πριν από το τέλος το έξτρα χρόνου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και δημιούργησε σερί 12 νικών για τους «σβώλους». Μάλιστα, οι Νάγκετς ξεπέρασαν το 109-105 των «ταύρων» στο ξεκίνημα της παράτασης, με το σχετικό +4 να αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της ομάδας του Τομ Θίμποντο σε ολόκληρο τον αγώνα. Έτσι ανέβηκαν στο 46-22, τη στιγμή που οι Μπουλς υποχώρησαν στο 36-30.

Συνολικά ξεχώρισε ο αναπληρωματικός του Τζορτζ Καρλ, Ουίλσον Τσάντλερ, με 35 πόντους (13/21 σουτ) και 9 ριμπάουντ σε 39 λεπτά, ενώ ο Κόρεϊ Μπρούερ και Τζαβέιλ Μακ Γκι, επίσης ρεζέρβες, είχαν 16 (7/13 σουτ) και 12 (6/8 σουτ), αντίστοιχα. Στα των βασικών, ο Τάι Λόουσον, που είχε άστοχο σουτ στη λήξη της τέταρτης περιόδου, σημείωσε 13 πόντους, ο Ιγκουοντάλα 12 με 3/14 σουτ και 10 ριμπάουντ, ο Ντανίλο Γκαλινάρι 11, ο Κένεθ Φαρίντ 8 και ο Κουφός 4 με 2/7 σουτ συν 9 ριμπάουντ.

Για τους εκπρόσωπους της «πόλης των ανέμων», ο Νέιτ Ρόμπινσον, ο οποίος ισοφάρισε σε 105-105, 13.4 πριν από το φινάλε του 48λεπτου, «έγραψε» 34 πόντους με 13/22 σουτ, ενώ ο Λουόλ Ντενγκ έφτασε στους 21 πόντους, ο Μάρκο Μπελινέλι στους 18, ο Τζίμι Μπάτλερ στους 15 και ο Κάρλος Μπούζερ στους 14. Δεκατέσσερις πέτυχε επίσης ο Γιοακίμ Νοά, αλλά μοίρασε παράλληλα 7 μπλοκ και μάζεψε 12 «σκουπίδια» εν τη απουσία των Ριπ Χάμιλτον, Ντέρικ Ρόουζ, Ταζ Γκίμπσον και Κερκ Χάινριχ.

Παναθηναϊκός AKTOR: Κανονικά στη Θεσσαλονίκη Ναν και Μπαλτσερόφσκι
Απολύθηκε ο Αλέγκρι απ' την Γιουβέντους!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ευχαρίστησε τον κόσμο για το απίστευτο sold out στα διαρκείας!
Έπιασε δουλειά ο Κόντης: «Μίνιμουμ στόχου το κύπελλο και η Ευρώπη»