Λος Άντζελες Λέικερς: Εμψυχωτής ο Κόμπι (video)

Μόλις ένα 12λεπτο άντεξε ο Κόμπι Μπράιαντ, αλλά οι Λος Άντζελες Λέικερς κέρδισαν τους Ιντιάνα Πέισερς με 99-93 στο «Bankers Life Fieldhouse».

Ο «Μπλακ Μάμπα» ξεκίνησε μεν το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε μετά από το πρώτο 12λεπτο, στο οποίο σημείωσε 0/4 σουτ. Ενίσχυσε, όμως, ψυχολογικά και… προπονητικά τους συμπαίκτες του και τους πρόσφερε συγχαρητήρια μετά το επιμέρους 10-3, που έκλεισε την αναμέτρηση και ανέβασε τους Λέικερς στο 35-32. Παράλληλα έριξε τους πρωτοπόρους της Central στο 40-25.

Αμφότερες οι ομάδες πήραν σημαντικές διαφορές κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά οι Πέισερς έδειξαν πως θα ξεφύγουν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Εντούτοις, οι «λιμνάνθρωποι» δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους και ισοφάρισαν σε 87-87 έπειτα από φάση τριών πόντων του Ντουάιτ Χάουαρντ, πριν αναλάβουν τα ηνία του ματς. Συνολικά ο «σούπερμαν» σημείωσε 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, ο Μέτα Ουόρλντ Πις 19 πόντους, ενώ οι αναπληρωματικοί,  Στιβ Μπλέικ 18 με 5/7 τρίποντα και Αντουάν Τζέιμισον 17 με 4/7 τρίποντα, πρόσφεραν πολύτιμες «ανάσες» στην ομάδα του Μάικ Ντ’ Αντόνι. Για τους εκπρόσωπους της Ιντιανάπολις, ο Τζορτζ Χιλ «έγραψε» 27 πόντους και ο Πολ Τζορτζ 20, ενώ ο Λανς Στέφενσον είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στους 8 πόντους περιορίστηκε ο Ντέιβιντ Ουέστ και στους 7 ο Ρόι Χίμπερτ, ο οποίος φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ