Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: Νέα «τιμωρία» για Νικς (videos)

Οι Νιου Γιορκ Νικς έφτασαν στο +13, αλλά παραδόθηκαν στις ορέξεις των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς και έχασαν με 105-90 στο «Rose Garden».

Χωρίς τους Καρμέλο Άντονι, Τάισον Τσάντλερ και Ρασίντ Ουάλας, οι Νεοϋορκέζοι ξεκίνησαν δυνατά και δημιούργησαν διαφορά 13 πόντων στο 41-28. Εντούτοις, οι Μπλέιζερς έκλεισαν το 24λεπτο με 13-0 και πέρασαν μπροστά με 51-48. Μάλιστα δεν απώλεσαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο έχοντας μπροστάρη τον φορμαρισμένο Ντάμιαν Λίλαρντ, που «καταπάτησε» τον… μισητό Ρέιμοντ Φέλτον. Εν τέλει ανέβηκαν στο 30-34, ενώ οι Νικς υποχώρησαν στο 38-25 με τη 3η συνεχόμενη ήττα τους.

Στα των σκόρερ, ο rookie πλέι-μέικερ έφτασε στους 26 πόντους με 11/18 σουτ και ξεπέρασε τους 20 πόντους για 8ο διαδοχικό ματς. Παράλληλα μοίρασε 10 ασίστ. Ακόμα, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ ξεπέρασε ημικρανίες με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ, ενώ ο Τζέι Τζέι Χίκσον επανήλθε σε ρυθμό… double-double με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ. Στους 16 πόντους έφτασε ο Νικολά Μπατούμ, στους 14 ο Ουές Μάθιους, στους 8 ο Έρικ Μέινορ, στους 7 ο Ουίλ Μπάρτον και στους… μηδέν ο Μέγερς Λέοναρντ, ενώ οι Βίκτορ Κλαβέρ και Σάσα Πάβλοβιτς έμεινε στο περιθώριο για ένα ακόμα παιχνίδι, καθώς δεν ξεπέρασαν πρόβλημα τραυματισμού.

Από τους εκπρόσωπους του «Μεγάλου Μήλου» ξεχώρισε ο Φέλτον, όχι για τους 11 πόντους και για τα 4/12 σουτ, αλλά για τις έντονες αποδοκιμασίες σε βάρος του από τους φίλους της προηγούμενης ομάδας του. Αντίθετα, οι Μάρκους Κάμπι (8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4/6 σουτ, 19:02) και Κερτ Τόμας (6 πόντους, 3/3 σουτ, 7 πόντων, 24:03) έτυχαν «θερμής» υποδοχής, αν και δεν φορούσαν τη φανέλα των Μπλέιζερς. Από την πλευρά του, ο Τζέι Αρ Σμιθ σημείωσε 33 πόντους με 11/21 σουτ, ενώ ο Κένιον Μάρτιν πέτυχε 12 πόντους με 6/10 σουτ, αλλά έμεινε στα αποδυτήρια για ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο, χωρίς να γνωστοποιηθεί η αφορμή.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας