Ντάλας Μάβερικς: «Έγραψε» ο Κάρτερ (video)

Ο Βινς Κάρτερ πέτυχε τρία κρίσιμα τρίποντα στο τέταρτο 12λεπτο και οι Ντάλας Μάβερικς πέρασαν με 115-108 από το «Bradley Center» των Μιλγουόκι Μπακς.

Οι Τεξανοί έφτασαν στο +18 με επιμέρους 12-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά το σκορ έγινε 77-70 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Με νέο ξέσπασμα, οι Μάβερικς έκλεισαν το 12λεπτο στο 90-79 και δημιούργησαν +14 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Μπακς αντέδρασαν πάλι και μείωσαν σε 106-100, 2:27 πριν από τη λήξη. Στο συγκεκριμένο σημείο ο Κάρτερ πέτυχε το 3ο τρίποντο του μέσα στο 12λεπτο και ανέβασε την ομάδα του στο 30-33. Πρόκειται για την 4η διαδοχική νίκη των «Μαβς», που παραμένουν σε απόσταση… βολής από την οκτάδα της Δύσης.

Συνολικά ο 36χρονος γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 23 πόντους με 6/10 σουτ και 7/7 βολές, ενώ ο Ο Τζέι Μέιο έφτασε στους 14 αντιμετωπίζοντας τραυματισμό στον αστράγαλο. Επίσης, ο Ντιρκ Νοβίτσκι πέτυχε 19 πόντους και ο Τζέι Κρόντερ 14 αντικαθιστώντας για 3ο διαδοχικό ματς τον τραυματισμένο Σον Μάριον στο βασικό σχήμα. Από την πλευρά του, ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 13 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ αγωνιζόμενος για 31:29, επίδοση ρεκόρ αναφορικά με την παρουσία του στην ομάδα του Ρικ Καρλάιλ. Ακόμα, ο Μπράνταν Ράιτ «έγραψε» 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ο Έλτον Μπραντ 8 πόντους, ο Ντάρελ Κόλισον άλλους 8, αν και αποχώρησε προσωρινά εξαιτίας τραυματισμού στο μάτι, ενώ ο Ροντρίγκ Μπομπουά πρόσφερε 7.

Για την ομάδα του Τζιμ Μπόιλαν, που έπεσε στο 32-30, ο Μόντα Έλις έφτασε στους 32 πόντους ξεπερνώντας του 20 για 6ο συνεχόμενο ματς, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ. Στους 18 σταμάτησε ο Μάικ Ντανλίβι Τζούνιορ αντικαθιστώντας τον Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε, που αποκλείστηκε λόγω ενοχλήσεων σε δάκτυλο ποδιού, στην πεντάδα, στους 17 ο Τζέι Τζέι Ρέντικ επιστρέφοντας από απουσία ενός αγώνα, κάτι που συνέβη επίσης με τον Λάρι Σάντερς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, ενώ ο Εκπέ Ούντοχ σημείωσε 14 πόντους. Γύρισε στα παρκέ και ο Ερσάν Ιλιασόβα μετά από αποχή τριών παιχνιδιών, αλλά έμεινε στους 7 πόντους σε 22:57, ενώ ο Μπράντον Τζέινινγκς είχε μόλις 4 πόντους (2/7 σουτ) και 5 ασίστ.

«Ασπίδα» Μελισσανίδη σε Αλμέιδα, «καμικάζι» Κόντης: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights