Μέμφις Γκρίζλις: «Κάρφωσαν» και τους Χόρνετς (video)

Περισσότερο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 96-85 κατέβαλαν οι Μέμφις Γκρίζλις τους Νιους Ορλίνς Χόρνετς στο «FedEx Forum» και συμπλήρωσαν δώδεκα νίκες σε δεκατρία παιχνίδια.

Άλλωστε, στο τρίτο 12λεπτο, οι «αρκούδες» έφτασαν στο +18. Απώλεσαν μεν το προβάδισμα στο 31-29 του δεύτερου 12λεπτου, αλλά δεν απειλήθηκαν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και ανέβηκαν εύκολα στο 42-19 με την 4η συνεχόμενη επιτυχία τους. Αντίθετα, οι Χόρνετς έπεσαν στο 21-42 με τη 3η διαδοχική ήττα και την 8η σε δέκα ματς μετά από τη διακοπή για το All Star Game.

Όλα αυτά χωρίς τους Ζακ Ράντολφ και Ντάρελ Άρθουρ, οι οποίοι αποκλείστηκαν, όπως αναμενόταν. Ο έκτακτος βασικός φόργουορντ του Λάιονελ Χόλινς, όμως, Εντ Ντέιβις, είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Ακόμα, ο Μαρκ Γκασόλ σημείωσε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 μπλοκ συναρμολογώντας θετικότατη εμφάνιση της frontline. Παράλληλα, ο Μάικ Κόνλεϊ «έγραψε» 22 πόντους, ο Τόνι Άλεν 14, ο Ταϊσόν Πρινς 13, ο Κουίνσι Ποντέξτερ άλλους 13 και ο Τζέριντ Μπέιλες, που κατέγραψε 2 από τα 11 μπλοκ των εκπρόσωπων του Τενεσί, 10.

Για τους Χόρνετς διασώθηκε ο Άντονι Ντέιβις με 20 πόντους (9/20 σουτ) και ρεκόρ καριέρας 18 ριμπάουντ, αν και χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα στην τέταρτη περίοδο. Ακολούθησαν οι Ράιαν Άντερσον με 17, ο Γκρέιβις Βάσκεθ με 12 συν 8 ασίστ, ο Έρικ Γκόρντον με 11, ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 9 και ο Αλ-Φαρούκ Αμινού με 7. Τέλος, ο Ρόμπιν Λόπεζ περιορίστηκε στους 3 πόντους με 1/5 σουτ σε 21:59, ενώ οι νεοαποκτηθέντες, Τέρελ Χάρις (0 πόντους, 5:39) και Χένρι Σιμς (4 πόντους, 3:58) πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με την ομάδα της Νέας Ορλεάνης.

Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες