Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Με την… τρίτη στη Νέα Υόρκη (videos)

Οι Νιου Γιορκ Νικς κοίταξαν στα… μάτια τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, αλλά γνώρισαν την ήττα με 95-94 στο «Madison Square Garden».

Χωρίς τον Καρμέλο Άντονι για δεύτερο συνεχόμενο ματς, οι Νεοϋορκέζοι δεν ήταν απλά ανταγωνιστικοί, αλλά διατήρησαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο κομμάτι του δεύτερου και του τρίτου 12λεπτου χάρη σε μεγάλο παιχνίδι του Τζέι Αρ Σμιθ. Ωστόσο, ο 27χρονος γκαρντ/φόργουορντ αστόχησε στο τελευταίο σουτ της αναμέτρησης, που θα έδινε τη νίκη στους Νικς.

Ειδικότερα, ο Κέβιν Ντουράντ συμπλήρωσε 12 πόντους στην τέταρτη περίοδο διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, 1:38 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Ακολούθησαν τρεις «άσφαιρες» επιθέσεις για κάθε ομάδα, σερί που ολοκληρώθηκε με την ατομική προσπάθεια του Σμιθ. Έτσι, οι Θάντερ ανέβηκαν στο 45-16 και οι εκπρόσωποι του «Μεγάλου Μήλου» υποχώρησαν στο 37-22.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Ντουράντ με 34 πόντους (9/20 σουτ), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και 7 λάθη, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έφτασε στους 21 πόντους με 8/22 σουτ, αν και αποχώρησε προσωρινά κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου εξαιτίας τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο. Ακόμα, ο Κέβιν Μάρτιν σημείωσε 16 πόντους και ο Σερζ Ιμπάκα 12 πόντους, (5/7 σουτ), 9 ριμπάουντ και 5 μπλοκ.

Για τους Νικς, ο Σμιθ πέτυχε ατομικό ρεκόρ για το φετινό πρωτάθλημα με 36 πόντους, ενώ οι Αμάρε Στουντεμάιρ και Ρέιμοντ Φέλτον είχαν από 16 πόντους. Στους 9 πόντους και στα 10 ριμπάουντ έφτασε ο Τάισον Τσάντλερ, ενώ 10 ριμπάουντ μάζεψε και ο Τζέισον Κιντ, που δεν σκόραρε σε 26:49. Τέλος, οι Τζέιμς Ουάιτ (6 πόντους, 12:21), Ιμάν Σουμπέρτ (2 πόντους, 1/7 σουτ, 26:56) και Κερτ Τόμας (2 πόντους, 5:04) συμπλήρωσαν τη βασική πεντάδα του Μάικ Ουόντσον.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Live Streaming ο πέμπτος τελικός στην Α1 μπάσκετ Γυναικών
NBA: Δεν υπάρχει! Οι Νάγκετς έκαναν ζέσταμα με παντόφλες - Αυτός είναι ο λόγος (video)
Πέθανε ο δημοσιογράφος Στράτος Σεφτελής
Λιονέλ Μέσι: Οδήγησε με οργια στην ανατροπή την Ίντερ Μαϊάμι - Συνεχίζει στην κορυφή (video)