Μαϊάμι Χιτ: Στα 16 το σερί (videos)

Χάρη σε καλάθι του Λεμπρόν Τζέιμς, 3.2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, οι Μαϊάμι Χιτ κέρδισαν με 97-96 τους Ορλάντο Μάτζικ στο «AmericanAirlines Arena».

Συνολικά ο αυτοαποκαλούμενος «βασιλιάς» πέτυχε 26 πόντους με 7/14 σουτ και 11/12 βολές. Ωστόσο, οι πρωταθλητές ΝΒΑ απώλεσαν πλεονέκτημα 20 πόντων του δεύτερου 24λεπτου και κλήθηκαν να ανατρέψουν παθητικό 5 πόντων στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πριν ανέβουν στο 35-16. Πλην του Τζέιμς, ο Ντουέιν Ουέιντ σημείωσε 24 πόντους, ενώ ο Κρις Μπος είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την άλλη ομάδα του NBA με έδρα στη Φλόριντα ξεχώρισε ο Νικ Βούτσεβιτς. Ο 22χρονος φόργουορντ/σέντερ εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του για τον παραγκωνισμό του στο τέταρτο 12λεπτο του προηγούμενο ματς των Μάτζικ, πριν αρχίσει το αποψινό παιχνίδι, αλλά απάντησε με 11/16 σουτ, 25 πόντους και 21 ριμπάουντ, πριν αποβληθεί με φάουλ. Ακόμα, ο Τόμπιας Χάρις πέτυχε 16 πόντους, ο Άαρον Αφλάλο 13 με 5/16 σουτ και ο Μο Χάρκλες 12. Τέλος, ο Τζαμίρ Νέλσον «έγραψε» 16 πόντους και 14 ασίστ εξαπολύοντας πυρά προς τον Ντουάιτ Χάουαρντ των Λος Άντζελες Λέικερς, λίγο πριν ξεκινήσει ο αγώνας, καθώς… βαρέθηκε τις υποτιμητικές δηλώσεις του «σούπερμαν» για την προηγούμενη ομάδα του.

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ