Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Στο… χαλαρό με Λέικερς (videos)

Η διαφορά έφτασε στους δεκαοκτώ πόντους και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ δεν αντιμετώπισαν ουσιαστική απειλή στο 122-105 επί των Λος Άντζελες Λέικερς στο «Chesapeake Energy Arena».

Είναι χαρακτηριστικό πως από τις 28 Δεκεμβρίου δεν έχει κριθεί αγώνας στην έδρα των πρωταθλητών Δύσης με διαφορά μικρότερη των 10 πόντων. Οι «διψασμένοι» για νίκες Λέικερς δεν μπόρεσαν να σπάσουν τη συγκεκριμένη παράδοση, αν και μείωσαν τη διαφορά στους 5 πόντους, 6:14 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Άλλωστε, ακολούθησε…. 12-0 στο δεύτερο μισό της τέταρτης περιόδου, το οποίο έφερε τις «βροντές» στο 44-16.

Μάλιστα, η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς δεν απώλεσε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Επίσης βρέθηκε μπροστά με... 71-55 στο ημίχρονο. Για την υπεροχή των Θάντερ φρόντισαν… ιδιαιτέρως ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με 37 πόντους (15/29 σουτ), 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους (9/22 σουτ), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 μπλοκ. Ακόμα, ο Σερζ Ιμπάκα πρόσφερε 13 πόντους, ο Κέβιν Μάρτιν 11, ο Ντέρεκ Φίσερ 10 και ο Ρέτζι Τζάκσον άλλους 10.

Πέρα από τους πόντους, οι εκπρόσωποι της Οκλαχόμα Σίτι ισοφάρισαν ρεκόρ ολόκληρης της ιστορίας του NBA, αφού υπέπεσαν σε δύο μόλις λάθη! Αντίστοιχη επίδοση πέτυχαν οι Μιλγουόκι Μπακς την 1η Απριλίου του 2006 και οι Κλίβελαντ Καβαλίερς στις 19 Μαρτίου του 2009.

Από την πλευρά τους, οι «λιμνάνθρωποι» έπεσαν μεν στο 30-31, αλλά τρόμαξαν περισσότερο, όταν ο Κόμπι Μπράιαντ αποχώρησε εξαιτίας τραυματισμού στον δεξιό αγκώνα κατά τη διάρκεια του πρώτου 12λεπτου. Ο «Μπλακ Μάμπα» πήγε στα αποδυτήρια, αλλά γύρισε και σημείωσε 30 πόντους με 8/19 σουτ. Επίσης, ο Στιβ Νας ισοφάρισε ατομικό ρεκόρ για το 2012-13 με 20 πόντους, ενώ ο Μέτα Ουόρλντ Πις «έγραψε» 16 πόντους και ο Ερλ Κλαρκ 13 συν 11 ριμπάουντ. Στους 6 με 1/7 σουτ περιορίστηκε ο Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος μάζεψε παράλληλα 16 ριμπάουντ, αλλά αποβλήθηκε λόγω φάουλ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)