Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Προς τιμωρία ο Ιμπάκα (video)

Διεκδίκησε με «βρώμικο» τρόπο θέση στη ρακέτα από τον Μπλέικ Γκρίφιν, αλλά ο Σερζ Ιμπάκα των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ δηλώνει αθώος.

Εν τέλει, οι «βροντές» πήραν τη νίκη στο «Staples Center», χωρίς ωστόσο να αποφύγουν αντιαθλητικά μαρκαρίσματα, όπως αυτό του Ισπανού διεθνή. Σαν να έψαχνε κάτι στο… σορτσάκι του αντιπάλου του. Αρχικά θεωρήθηκε πως το μαρκάρισμα θα έπρεπε να συνδυαστεί με αποβολή, αλλά ο Ιμπάκα ξεκαθάρισε πως δεν είχε πρόθεση να χτυπήσει τον Γκρίφιν.

«Αυτός έσπρωξε τα χέρια μου. Όταν συμβαίνει αυτό, εσύ καλείσαι να αντιδράσεις, ώστε να πάρεις την καλύτερη δυνατή θέση και να μαζέψεις το ριμπάουντ. Δεν είχε σκοπό να τον χτυπήσω. Δεν είμαι τέτοιος παίκτης. Παίζω σκληρά, αλλά μέχρι εκεί. Αν κάποιος άλλος είναι βρώμικος, τότε το πρόβλημα είναι δικό του. Το ματς περιείχε ένταση. Όλοι διαμαρτυρηθήκαμε στους διαιτητές» δήλωσε χαρακτηριστικά η 24η επιλογή του ντραφτ του 2008.

Στο μεταξύ, οι Θάντερ επανέφεραν τους Τζέρεμι Λαμπ, Ντεάντρε Λίγκινς και Πέρι Τζόουνς ΙΙΙ στο βασικό ρόστερ ενόψει του αυριανού αγώνα (06/03, 04:30) με τους Λος Άντζελες Λέικερς στο «Chesapeake Energy Arena». Όλοι βρέθηκαν στους Τούλσα 66ερς της D-League για ολόκληρο το Σαββατοκύριακο, αλλά με την επιστροφή τους, ο Σκοτ Μπρουκς απέκτησε πλήρες δυναμικό, αρκεί, βέβαια, να μην τιμωρηθεί ο Ιμπάκα από την πειθαρχική επιτροπή του NBA.

Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη