Ντένβερ Νάγκετς: Άντεξαν στο Πόρτλαντ (videos)

Σπατάλησαν πλεονέκτημα δώδεκα πόντων, αλλά οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού κέρδισαν με 111-109 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο «Rose Garden».

Οι «σβώλοι» ανέλαβαν εξαρχής το παιχνίδι και έφτασαν στο 41-29, 3:30 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο τελείωσαν το 24λεπτο με σκορ 58-50 και οι Μπλέιζερς ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η οποία κύλησε πόντο-πόντο από την αρχή μέχρι το τέλος της. «Μέτρησαν», όμως, δύο βολές του Αντρέ Μίλερ, που διαμόρφωσε το 108-106. O 36χρονος πλέι-μέικερ σημείωσε στη συνέχεια και το τελικό αποτέλεσμα με 1/2 βολές, αλλά η νίκη των Νάγκετς κατακυρώθηκε ύστερα από άστοχο σουτ του Λα Μάρκους Όλντριτζ σε νεκρό χρόνο. Με αυτή συμπλήρωσαν 3 συνεχόμενες και ανέβηκαν στο 37-22, τη στιγμή που οι εκπρόσωποι του Όρεγκον υποχώρησαν στο 26-31.

Στα των σκόρερ, ο Τάι Λόουσον έφτασε στους 30 πόντους και ο Αντρέ Ιγκουοντάλα στους 29. Από την πλευρά του, ο Κουφός σημείωσε 11 πόντους (5/7 σουτ), μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε ένα μπλοκ σε 23 λεπτά. Ακόμα, ο Κένεθ Φαρίντ «έγραψε» 10 πόντους, ενώ ο Ουίλσον Τσάντλερ περιορίστηκε στα 3/10 σουτ και στους 7 πόντους αντικαθιστώντας τον τραυματισμένο Ντανίλο Γκαλινάρι στο βασικό σχήμα του Τζορτζ Καρλ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Από τους αναπληρωματικούς, ο Κόρεϊ Μπρούερ είχε 8 πόντους, ο Άντονι Ράντολφ 7, ο Μίλερ 5 και ο Τζαβέιλ Μακ Γκι 4.

Από την πλευρά τους, οι Μπλέιζερς διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αν και νικήθηκαν με 72-42 στην παραγωγική «μάχη» της ρακέτας. Επίσης, ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε μεν 26 πόντους με 8/14 σουτ, αλλά ηττήθηκε κατά κράτος από τον Λόουσον στην αναμέτρηση «άσων». Ακόμα, ο Όλντριτζ σημείωσε 22 πόντους, ο Ουες Μάθιους 16 και ο Νικολά Μπατούμ 10, ενώ ο Μέγερς Λέοναρντ γιόρτασε τα 21α γενέθλιά του με 13 πόντους (4/7 σουτ, 5/5 βολές).

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα