Μέμφις Γκρίζλις: Από το -25 με «Μαβς» (video)

Ήταν αγνώριστοι για σχεδόν ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Μέμφις Γκρίζλις κέρδισαν με 90-84 τους Ντάλας Μάβερικς στο «FedExForum» και συμπλήρωσαν σερί οκτώ νικών.

Είναι χαρακτηριστικό πως τελείωσαν το πρώτο 12λεπτο με 38-19 και πως έμειναν πίσω με 51-26, 5:25 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Ακολούθησε, όμως, η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του συλλόγου, καθώς οι Γκρίζλις ουδέποτε έχουν πάρει νίκη σε ματς, στο οποίο έμειναν πίσω με 25 πόντους. Άλλωστε μείωσαν σε 55-42 μέχρι το τέλος του 24λεπτου και ξεκίνησαν το δεύτερο με… 20-0, που συμπεριλήφθηκε στο επιμέρους 36-4. Από την πλευρά τους, οι «Μαβς» ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με 0/13 σουτ και σκόραραν για πρώτη φορά μόλις 3:07 πριν από το τέλος του τρίτου 12λεπτου ύστερα από λέι-απ του Μάικ Τζέιμς (6 πόντους, 21:22)! Στη συνέχεια οι «αρκούδες» διατήρησαν το πλεονέκτημα, που απέκτησαν παραχωρώντας 5 πόντους σε ολόκληρη την 3η περίοδο, και ανέβηκαν στο 38-18. Παράλληλα, οι Τεξανοί έπεσαν στο 25-32.

Όλα αυτά, αφού ο Λάιονελ Χόλινς ομολόγησε πως θα προτιμούσε να μην αλλάξει τόσο πολύ το ρόστερ πριν από τη λήξη της προθεσμίας για ανταλλαγές. Ο κόουτς των Γκρίζλις, πάντως, πρόσθεσε πως θα ήθελε να συνεχίσει και την επόμενη χρονιά, αν και το καλοκαίρι ολοκληρώνεται το συμβόλαιό του. Άλλωστε το ενεργό σερί νικών των εκπρόσωπων του Τενεσί έκαμψε τις φημολογίες περί δυσαρέσκειας της διοίκησης προς το πρόσωπό του. Σημειώνουμε επίσης πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, Μάικλ Χέσλι, υπέστη καρδιακή προσβολή, μία ημέρα πριν από το σημερινό παιχνίδι.

Στα των σκόρερ, Ζακ Ράντολφ πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ το έτερο βασικό μέλος της frontline, Μαρκ Γκασόλ, είχε 21 και 12, αντίστοιχα. Ακόμα, ο Κουίνσι Ποντέξτερ «έγραψε» 12 πόντους και ο Όστιν Ντέι 10, όλους στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά τους, οι Τόνι Άλεν (9 πόντους), Μάικ Κόνλεϊ (5 πόντους) και Ταϊσόν Πρινς (4 πόντους) παρέμειναν στην πεντάδα, αλλά περιορίστηκαν συνολικά στα 6/28 σουτ. Για τους Μάβερικς, ο Σον Μάριον πέτυχε 16 πόντους, ο Έλτον Μπραντ 12, ο Ο Τζέι Μέιο 11, ο Ντιρκ Νοβίτσκι 10 και ο Τζέι Κρόντερ 9.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1