Ντιτρόιτ Πίστονς: Γύρισε με σκούπα ο Νάιτ (video)

Επέστρεψε στα παρκέ με παραγωγικό ρεκόρ καριέρας και ο Μπράντον Νάιτ ξεχώρισε στο 96-95 των Ντιτρόιτ Πίστονς επί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στο «Verizon Center».

Ο δευτεροετής γκαρντ απουσίασε από τα τρία τελευταία ματς, τα οποία έχασε η ομάδα του, λόγω υπερέκτασης δεξιού γονάτου. Στην προκειμένη, όμως, ο Νάιτ ήταν διαθέσιμος και σημείωσε 32 πόντους χάρη σε 11/18 σουτ. Αγωνίστηκε, μάλιστα, για 36:20! Ωστόσο, οι Πίστονς χρειάστηκαν άστοχο σουτ του Τρέβορ Αρίζα σε ανορθόδοξη επίθεση των Ουίζαρντς, που έκλεισε το ματς, ώστε να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσματα, να προωθηθούν στο 23-37 και να ολοκληρώσουν sweep στη φετινή σειρά παιχνιδιών με τους «πρωτευουσιάνους».

Δεν κατάφεραν, όμως, να «σκοτώσουν» τους αντιπάλους, όταν είχαν την ευκαιρία. Οι Πίστονς βρέθηκαν πίσω με 55-51 στο ημίχρονο, αλλά έφτασαν στο +16 έπειτα από επιμέρους 21-2 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου. Στο τέταρτο, η διαφορά ψαλιδίστηκε και έφτασε στον έναν πόντο χάρη σε διαδοχικές εξάρσεις του Αρίζα. Εντούτοις, ο 27χρονος γκαρντ/φόργουορντ σταμάτησε στους 22 πόντους με 7/13 σουτ ύστερα από την κρίσιμη προσπάθεια στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πλην του Νάιτ, ο Γκρεγκ Μονρό είχε 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Κιμ Ίνγκλις σημείωσε 10 πόντους, ο Κάιλ Σίνκλερ 9, ενώ ο Χοσέ Καλντερόν έμεινε στους 6, αλλά μοίρασε 18 ασίστ. Ακόμα, ο Τζέισον Μάξιελ περιορίστηκε στους 4 πόντους, αλλά κατέγραψε ισάριθμα μπλοκ. Για τους Ουίζαρντς, που έπεσαν στο 18-38 εν τη απουσία του Νενέ, ο Μπράντλι Μπιλ ακολούθησε τον Αρίζα με 16 πόντους, ο Εμέκα Οκαφόρ με 15 και ο Κέβιν Σεραφέν 12. Ο Έι Τζέι Πράις είχε 9 πόντους, ο Τζον Ουόλ μόλις 6 με 3/9 σουτ, ενώ ο Κρις Σίνκλεντον είχε ακριβώς την ίδια επίδοση με τον βασικό πλέι-μέικερ των «μάγων». Τέλος, ο Μαρτέλ Ουέμπστερ πέτυχε 5 πόντους και ο Τρέβορ Μπούκερ, ο οποίος πήρε τη θέση του Βραζιλιάνου φόργουορντ/σέντερ στην πεντάδα, 4.