Μαϊάμι Χιτ: Έντεκα και συνεχίζουν... (video)

Την ενδέκατη διαδοχική νίκη τους πανηγύρισαν οι Μαϊάμι Χιτ, με 109-105 απέναντι στους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν ορεξάτοι και μάλιστα με σερί 23-4 προηγήθηκαν με 42-22 στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη χαλάρωσαν αδικαιολόγητα, δίνοντας προς στιγμήν στον αντίπαλό τους την ελπίδα στην ανατροπή. Στην τελευταία περίοδο, όμως, μίλησε ο Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος σκόραρε τους 11 από τους συνολικά 24 πόντους του, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας τη νίκη. Είχε, επίσης, έξι ασίστ, πέντε ριμπάουντ, δύο κοψίματα κι ένα κλέψιμο. Ο Λεμπρόν Τζέιμς συνείσφερε 28 πόντους, οκτώ ασίστ και τρία ριμπάουντ, ενώ ο Μάριο Τσάλμερς είχε 16 πόντους και ο Ουντόνις Χάσλεμ δέκα ρομπάουντ. Το Μαϊάμι έφθασε στο 40-14 και την όγδοη νίκη του σε εννέα αναμετρήσεις τους με τους «Καβς» από τότε που ο «βασιλιάς» άλλαξε γειτονιά.

Στο 18-38 έμεινε το Κλίβελαντ, που είχε ηγέτη στην επίθεση τον Ντιόν Ουέιτερς με 26 πόντους. Ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 17 πόντους αλλά με μόλις 6/16 σουτ εντός παιδιάς, συν πέντε ασίστ, ενώ ο Σι Τζέι Μάιλς σκόραρε 19 πόντους σε 21’. Σε νοσοκομείο της Φλόριντα παραμένει ο Όμρι Κάσπι, ο οποίος υποβλήθηκε σε εγχείρηση ύστερα από έντονες ενοχλήσεις στη μέση.