Λος Άντζελες Κλίπερς: «Καθάρισαν» τους Τζαζ (video)

Για πρώτη φορά από το 1978-79, οι Λος Άντζελες Κλίπερς ολοκλήρωσαν αήττητοι σειρά regular season με τους Γιούτα Τζαζ, αφού κατέβαλαν τους «μορμόνους» με 107-94 στο «Staples Center».

Η ομάδα του Βίνι Ντελ Νέγκρο ξέφυγε αρχικά στο ξεκίνημα του δεύτερου 12λεπτου, αλλά το ημίχρονο έληξε μόλις με 51-49. Το δεύτερο 24λεπτο, όμως, ξεκίνησε με επιμέρους 23-4, οπότε το σκορ έγινε 74-53. Το +21 αποτέλεσε μεν τη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης, αλλά οι Τζαζ, που έπεσαν στο 31-25, δεν προξένησαν κάποια απειλή στα υπολειπόμενα λεπτά.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Καρόν Μπάτλερ με 21 πόντους, αλλά ο Μπλέικ Γκρίφιν, που είχε 18, πρωταγωνίστησε σε πανέμορφη φάση προς το τέλος του αγώνα, όταν αυτοθυσιάστηκε για να κρατήσει ενεργή επίθεση της ομάδας του μεταφέροντας την μπάλα στον Τσόνσι Μπίλαπς, ο οποίος «βρήκε» τον Μπάτλερ, που ευστόχησε σε τρίποντο.

Επίσης, ο Λαμάρ Όντομ πέτυχε ατομικό ρεκόρ για το 2012-13 με 18 πόντους. Στους 12 σταμάτησε ο Τζαμάλ Κρόφορντ, στους 11 ο Κρις Πολ, στους 8 οι Μπίλαπς και Ματ Μπαρνς, ενώ ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν είχε 7 πόντους και 12 ριμπάουντ. Σημειώνουμε επίσης πως οι Γκρίφιν και Κρόφορντ χρεώθηκαν τεχνικές ποινές, οπότε οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» συμπλήρωσαν… 50 στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα, όμως, οι πρωτοπόροι της Pacific ανέβηκαν στο 40-18 πραγματοποιώντας επιμέρους 4-0 εναντίον των εκπρόσωπων του Σολτ Λέικ Σίτι.

Για την ομάδα του Τάιρον Κορμπίν, ο Γκόρντον Χέιγουορντ πέτυχε 23 πόντους με 5/14 σουτ και 13/14 βολές, ενώ πριν από το ματς υποστήριξε πως είναι πλέον 100% υγιής μετά από τραυματισμό στον ώμο, που του κόστισε δέκα παιχνίδια. Ακόμα, ο Πολ Μίλσαπ σημείωσε 19 πόντους, ο Αλ Τζέφερσον 16, ο Ενές Καντέρ 15 και ο Άλεκ Μπαρκς 12. Χωρίς πόντο έμειναν οι Ράντι Φόι (0/5 σουτ, 22:29), Τζαμάλ Τίνσλεϊ (0/1 σουτ, 14:16) και Μάρβιν Ουίλιαμς (0/3 σουτ, 14:06), αν και διατήρησαν θέση στη βασική πεντάδα. Τέλος αναφέρουμε πως ο Μο Ουίλιαμς απουσίασε από τον αγώνα με την προηγούμενη ομάδα του, καθώς προπονείται ακόμα χωρίς σωματικές επαφές ύστερα από εγχείρηση σε δάκτυλο χεριού.