Ντένβερ Νάγκετς: Αναγκαία… βόλτα στο Σάρλοτ (video)

Πήραν εκτός έδρας νίκη για πρώτη φορά από τις 23 Ιανουαρίου, καθώς οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού κέρδισαν με 113-99 τους Σάρλοτ Μπόμπκατς στο «Time Warner Cable Arena».

Μάλιστα φρόντισαν να προσφέρουν 14 καρφώματα στους 18,481 θεατές, εκ των οποίων τα 7 σημειώθηκαν από τον Τζαβέιλ Μακ Γκι. Συνολικά ο αναπληρωματικός του Κουφού πέτυχε 17 πόντους με 8/10 σουτ σε 17:20, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 μπλοκ. Ο ίδιος ο Έλληνας διεθνής είχε 8 πόντους (4/7 σουτ), 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ σε 22 λεπτά. Εν τέλει, οι «σβώλοι» ανέβηκαν στο 35-22 ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 53.0% στα σουτ (44/83). Επίσης πέτυχαν 66 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Παραγωγικά ξεχώρισε, πάντως, ο Τάι Λόουσον με 20 πόντους (6/15 σουτ), ενώ ο Κένεθ Φαρίντ «έγραψε» 15 (7/9 σουτ), ο Κόρεϊ Μπρούερ 14 (5/16 σουτ) και ο Ουίλσον Τσάντλερ 11 (4/9 σουτ). Ακόμα, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά ο Ντανίλο Γκαλινάρι περιορίστηκε στους 6 πόντους σε 15 λεπτά, μία ημέρα μετά από μικροτραυματισμό στο πόδι.

Για τις «αγριόγατες», που υποχώρησαν στο 13-43, ο Κέμπα Ουόλκερ έφτασε στους 24 πόντους με 9/14 σουτ και ξεπέρασε τους 20 για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την ομάδα στο ματς στο τέταρτο 12λεπτο. Ακόμα, ο Τζέραλντ Χέντερσον πέτυχε 19 πόντους, ο Τζέφρι Τέιλορ 18 και ο Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ 12. Στους 4 με 1/9 σουτ περιορίστηκε ο Μπάιρον Μάλινς, ενώ ο Μπεν Γκόρντον πήρε 11:50 από τον Μάικ Ντάνλαπ ύστερα από τον χθεσινό παραγκωνισμό του, αλλά δεν σκόραρε.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ