Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Ανέλαβε ο Ουέστμπρουκ (video)

Με ατομικό ρεκόρ πόντων για το 2012-13, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ οδήγησε τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στο 127-111 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Chesapeake Energy Arena».

Συγκεκριμένα, ο 24χρονος πλέι-μέικερ σημείωσε 37 πόντους με 13/22 σουτ, ενώ μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Επίσης, πρωταγωνίστησε στη μετατροπή του 66-58 του ημιχρόνου σε διαφορά 18 πόντων, η οποία αποδείχθηκε αρκετή, ώστε οι πρωταθλητές Δύσης να διακόψουν σερί 3 ηττών  και να ανέβουν στο 40-15. Άλλωστε, συνολικά οι «βροντές» είχαν 57.8% στα σουτ εντός παιδιάς.

Πλην του Ουέστμπρουκ, ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 27 πόντους (9/17 σουτ), ο Κέβιν Μάρτιν 19 και ο Κέντρικ Πέρκινς, που επέστρεψε μετά από απουσία ενός παιχνιδιού λόγω τραυματισμού στο γόνατο, 10. Ακόμα, ο Νικ Κόλισον πρόσφερε 8 πόντους, ο Τάμπο Σεφολόσα 7 και ο  Σερζ Ιμπάκα 6 συν 3 μπλοκ. Σημειώνουμε επίσης πως χρόνο συμμετοχής πήρε ο Τζέρεμι Λαμπ (3 πόντους), καθώς έγινε δεύτερος πλέι-μέικερ μετά την παραχώρηση του Έρικ Μέινορ και επειδή ξεπέρασε ενοχλήσεις στη μέση. Ακόμα, ο νεοαποκτηθέντας, Ρόνι Μπρούερ, δεν ήταν διαθέσιμος.

Από την πλευρά τους, οι «λύκοι» κράτησαν την επαφή με το σκορ στο πρώτο 24λεπτο, αφού σούταραν με 53%, αλλά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης περιορίστηκαν στο 43% και υποχώρησαν στο 20-32. Πάντως, ο Αλεξέι Σβεντ είχε 17 πόντους, ο Αντρέι Κιριλένκο 15, ο Χοσέ Μπαρέα 14, ο Γκρεγκ Στιέμσμα 13, ο Ρίκι Ρούμπιο άλλους 13 συν 9 ασίστ και ο Λουκ Ριντνάουρ 10. Αντίθετα, ο Ντέρικ Ουύλιαμς περιορίστηκε στα 3/14 σουτ και στους 9 πόντους, ενώ ο Νίκολα Πέκοβιτς σημείωσε 5 πόντους με 1/4 σουτ σε 22 λεπτά. Τέλος θυμίζουμε πως εκτός είναι οι Κέβιν Λοβ (χέρι), Μάλκολμ Λι (γόνατο), Τσέιζ Μπάντινγκερ (γόνατο) και Μπράντον Ρόι (γόνατο).

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ