Ατλάντα Χοκς: «Ηρέμησαν» τους Κινγκς (video)

Το παιχνίδι στο «Philips Arena» ξεκίνησε ιδανικά για τους Σακραμέντο Κινγκς, αλλά ολοκληρώθηκε με 122-108 υπέρ των Ατλάντα Χοκς.

Ο Αλ Χόρφορντ χρεώθηκε 2 φάουλ στα πρώτα 4 λεπτά, ενώ η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις εντός της πρώτης περιόδου, που έληξε με 33-25. Ωστόσο, στο ημίχρονο το σκορ ήταν μόλις 63-61 υπέρ των Κινγκς, ενώ στο δεύτερο 24λεπτο ο Χόρφορντ επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε στους 24 πόντους, στα 8 ριμπάουντ και στις 8 ασίστ. Βοήθησε και ο Τζος Σμιθ στην άνοδο στο 30-23 με 18 πόντους (8/12 σουτ), αν και εκτιμάται πως θα υπογράψει σε άλλη ομάδα του NBA το καλοκαίρι, όταν γίνει unrestricted free agent.

Ακόμα, ο Τζεφ Τιγκ έφτασε στους 20 πόντους και ο Ντε Σόουν Στίβενσον στους 17 με 5/6 σουτ, ενώ ο Ζάζα Πατσούλια φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ και έμεινε στους 4 πόντους. Πάντως κατέλαβε θέση στη βασική πεντάδα, επειδή ο Άντονι Τόλιβερ (7 πόντους, 18 λεπτά) απουσίασε από το πρωινό ζέσταμα του Λάρι Ντρου, αφού παρευρέθηκε στη γέννηση του παιδιού του…

Αντίθετα, οι Τζέρεμι Τάιλερ και Νταντνάι Τζόουνς δεν ήταν διαθέσιμοι, κάτι που ίσχυσε επίσης για τους νεοαποκτηθέντες των «βασιλιάδων», Πατ Πάτερσον, Κόουλ Όλντριχ και Τόνεϊ Ντάγκλας. Εν τέλει, πάντως, η ομάδα του Κιθ Σμαρτ υποχώρησε στο 19-37 με την 7η διαδοχική εκτός έδρας ήττα της και τη 2η σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια εναντίον των εκπρόσωπων της Τζόρτζια. Πάντως, ο Αϊσάια Τόμας «έγραψε» 30 πόντους, ο Ντε Μάρκους Κάζινς 26 συν 13 ριμπάουντ και ο Ταϊρίκ Έβανς 15. Ακόμα, οι Τζέισον Τόμπσον και Τράβις Άουτλοου είχαν από 9, ενώ οι Τζον Σάλμονς και Μάρκους Θόρντον από 8.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ