Ντάλας Μάβερικς: Στο… ρελαντί με Μάτζικ (videos)

Παρουσίασαν μεν αγωνιστική αστάθεια, αλλά οι Ντάλας Μάβερικς συνέτριψαν με 111-96 τους αποδεκατισμένους Ορλάντο Μάτζικ στο «American Airlines Center».

Ειδικότερα, οι «Μαβς» προηγήθηκαν με 42-30, όχι στο ημίχρονο, αλλά στο πρώτο 12λεπτο. Το 24λεπτο, όμως, έληξε με 59-43, ενώ η διαφορά ψαλιδιζόταν συνεχώς μέχρι το 90-88, που σημειώθηκε 7:37 πριν από τη λήξη του αγώνα. Τότε, οι Τεξανοί πέτυχαν επιμέρους 21-2, που τους ανέβασε οριστικά και αμετάκλητα στο 24-29. Παράλληλα, οι Μάτζικ, που έπαιξαν χωρίς τους Γκλεν Ντέιβις, Αλ Χάρινγκτον και Χέντο Τούρκογλου, υποχώρησαν στο 15-39.

Στα των σκόρερ καταγράφηκε ισορροπία, αφού οι Έλτον Μπραντ και Σον Μάριον πέτυχαν από 17 πόντους, ο Βινς Κάρτερ 14, ο Ο Τζέι Μέιο, που αγωνίστηκε παρά τον χθεσινό τραυματισμό του, 13, ο Ντιρκ Νοβίτσκι 12 και ο Μάικ Τζέιμς άλλους 12. Ακόμα, ο Ντάρεν Κόλισον είχε 9 πόντους (3/10 σουτ) και ισάριθμες ασίστ, ενώ ο Μπέρναρντ Τζέιμς περιορίστηκε στους 6 σε 13 λεπτά, αν και συμπεριλήφθηκε στην πεντάδα του Ρικ Καρλάιλ.

Από τους Μάτζικ ξεχώρισε η πρόωρη αποχώρηση του Τζαμίρ Νέλσον (6 πόντους, 2/9 σουτ, 7 ασίστ) εξαιτίας τραυματισμού στο αριστερό γόνατο. Πάντως οι σχετικές εξετάσεις δεν φανέρωσαν κάτι σοβαρό. Επίσης, ο Άαρον Αφλάλο «έγραψε» 21 πόντους, ο Μο Χάρκλες 20 και ο Νίκολα Βούτσεβιτς 16 συν 13 ριμπάουντ. Από 10 πρόσφεραν οι Άντριου Νίκολσον και ο «φευγάτος» Τζέι Τζέι Ρέντικ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)