Μινεσότα Τίμπεργουλφς: «Μετράει» ο Κιριλένκο (video)

Είχαν 16 ήττες σε 19 ματς, αλλά ο Αντρέι Κιριλένκο επέστρεψε μετά από τραυματισμό και οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς κατέβαλαν με 94-87 τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο «Target Center».

Ο Ρώσος φόργουορντ, μαζί με τον Ντέρικ Ουίλιαμς και Νίκολα Πέκοβιτς, δημιούργησε τη διαφορά απέναντι στην… κοντή frontline των «Σίξερς», η οποία έφερε τους Τίμπεργουλφς στο 20-31. Άλλωστε, οι «λύκοι» προηγήθηκαν με 56-41 στο ημίχρονο και επιβίωσαν αντεπίθεση διαρκείας των 76ερς, που έπεσαν στο 22-30, στο δεύτερο 24λεπτο.

Από την πλευρά του, ο Πέκοβιτς πέτυχε 27 πόντους με 9/16 σουτ και ισοφάρισε ρεκόρ καριέρας με 18 ριμπάουντ. Στους 17 πόντους έφτασε ο Ουίλιαμς και στους 15 ο Κιριλένκο, ενώ ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 11 πόντους (1/4 σουτ), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 λάθη. Στους 8 πόντους με 2/8 σουτ σταμάτησε ο Λουκ Ριντνάουρ και στους 6 ο με 2/7 ο Χοσέ Μπαρέα, που αγωνίζεται με μικροτραυματισμό στο πόδι. Έξι «έγραψε» επίσης ο Αλεξέι Σβεντ.

Για τους εκπρόσωπους της Φιλαδέλφειας, που συμπλήρωσαν σερί 7 ηττών σε εκτός έδρας παιχνίδια, ο Έβαν Τέρνερ σημείωσε 17 πόντους με 6/16 σουτ, ενώ ο Τζρου Χολιντέι είχε 16 με 7/17, αντίστοιχα. Ακόμα, ο Νταμιέν Ουίλκινς πέτυχε 13, ο Ντορέλ Ράιτ 10, ο Σπένσερ Χάους 9, ο Λαβόι Άλεν 8 και ο Νικ Γιανγκ 6. Πάντως μείωσαν σε 89-85, 1:42 πριν από το φινάλε του αγώνα, αν και βρέθηκαν στο -19 στο δεύτερο 12λεπτο και στο -13 στο ξεκίνημα του τέταρτου.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»