Κλίβελαντ Καβαλίερς: «Μάγεψε» πάλι ο Έρβινγκ (video)

Πέτυχε είκοσι πόντους στο τέταρτο 12λεπτο και ο Κάιρι Έρβινγκ οδήγησε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στο 105-100 επί των Νιου Ορλίνς Χόρνετς στο «Quicken Loans Arena».

Η πρώτη επιλογή του ντραφτ του 2011, μάλιστα, σημείωσε 11 συνεχόμενους πόντους μετά το 83-83, 4:23 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Συνολικά ο Έρβινγκ είχε 35 πόντους με 13/22 σουτ, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ απέδειξε εκ νέου πως λατρεύει την τέταρτη περίοδο, κάτι που πιστοποιήθηκε από τις αντιδράσεις του μετά από κάθε κρίσιμο καλάθι, που σημείωσε.

Ακόμα, ο Ντίον Ουέιτερς σημείωσε 16 πόντους, ο Σι Τζέι Μάιλς 11, οι Αλόνζο Γκι και Τάιλερ Ζέλερ 10, ενώ ο Τριστάν Τόμπσον είχε 9 πόντους με 2/9 σουτ, αλλά συγκέντρωσε 13 «σκουπίδια». Στους 4 έμεινε ο Μαρίς Σπέιτς με 2/7 σουτ, ενώ ο Ουέιν Έλινγκτον είχε 8 πόντους. Έτσι, οι «Καβς» ανέβηκαν στο 17-37 και έριξαν τους εκπρόσωπους της Νέας Ορλεάνης στο 19-36.

Για τους Χόρνετς, που προηγήθηκαν με 69-68 στο τέλος του τέταρτου 12λεπτου ύστερα από επιμέρους 13-2, ο Ρόμπιν Λόπεζ «έγραψε» 15 πόντους, πριν αποβληθεί με 6 φάουλ, ενώ ο Γκρέιβις Βάσκεθ σημείωσε 13, ο Άντονι Ντέιβις 12 με 2/7 σουτ, ο Όστιν Ρίβερς 11 και ο Αλ-Φαρούκ Αμινού 4 συν 10 ριμπάουντ. Ο Μπράιαν Ρόμπερτς, όμως, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 17 πόντους (7/8 σουτ) σε 11 λεπτά, ενώ ο Τζέισον Σμιθ, επίσης αναπληρωματικός του Μόντι Ουίλιαμς, έφτασε στους 12, αλλά ο Ράιαν Άντερσον περιορίστηκε στους 7 με 3/11 σουτ.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!
Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση