Ιντιάνα Πέισερς: Κατέστρεψαν τους Νικς (video)

Σκοράροντας 74 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι Ιντιάνα Πέισερς συνέτριψαν τους Νιου Γιορκ Νικς με 125-91 στο «Bankers Life Fieldhouse».

Συνολικά είχαν 53.2% στα σουτ εντός παιδιάς, ενώ πέτυχαν συλλογικό ρεκόρ για το 2012-13 με 28 ασίστ. Μάλιστα 10 παίκτες του Φρανκ Βόγκελ μοίρασαν τουλάχιστον μία, οπότε οι Πέισερς ανέβηκαν στο 33-21 και βρέθηκαν μόλις μισή επιτυχία πίσω από τους Νεοϋορκέζους, που υποχώρησαν στο 32-19.

Γενικά, ο σύλλογος της Ιντιανάπολις δεν αντιμετώπισε αντίσταση από τους πρωτοπόρους της Atlantic, καθώς έφτασε στο 30-18 στο τέλος του πρώτου 12λεπτου και στο 74-44 στο ημίχρονο! Πάντως δεν έλειψαν τα νεύρα, καθώς τέσσερις παίκτες χρεώθηκαν με τεχνική ποινή και ο Τζέι Αρ Σμιθ αποβλήθηκε, αν και η διαφορά έφτασε στους 39 πόντους.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Πολ Τζορτζ με 27 πόντους, ενώ ο Ντέιβιντ Ουεστ είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ αγωνιζόμενος κανονικά, καθώς ξεπέρασε τραυαμτισμό στο μάτι. Στους 14 πόντους έφτασε ο Λανς Στέφενσον, ενώ ο Τάιλερ Χάνσμπροου και ο Τζορτζ Χιλ «έγραψαν» από 10. Επίσης, οι Τζεφ Πέντεργκραφ και Ντι Τζέι Όγκουστιν πρόσφεραν από 9, ο Ρόι Χίμπερτ, που αποβλήθηκε με 6 φάουλ, 8, ο Ορλάντο Τζόνσον άλλους 8, ο Σαμ Γιανγκ 7, ο Τζέραλντ Γκριν 3 και ο Ίαν Μαϊνμί 2. Εκτός έμεινε, για ένα ακόμα ματς, ο Ντάνι Γκρέιντζερ, για τον οποίο αναπτύχθηκαν εκ νέου σενάρια ανταλλαγής, που δεν επιβεβαιώνονται από τους Πέισερς.

Από την άλλη, ο Τάισον Τσάντλερ είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Καρμέλο Άντονι 15 με 7/21 σουτ, ο Κρις Κόπλαντ 13, ο Ρέιμοντ Φέλτον 12 και ο Στιβ Νόβακ 11. Δεν σκόραρε σε 17 λεπτά ο Τζέισον Κιντ, ενώ ο Ιμάν Σουμπέρτ πέτυχε 4 πόντους με 1/7 σουτ και ο Σμιθ 5 με πάλι με 1/7.

Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)