Λος Άντζελες Κλίπερς: Αφεντικά, αφεντικά και… αφεντικά (videos)

Το τρία στα τρία έκαναν οι Λος Άντζελες Κλίπερς στα φετινά ντέρμπι της «πόλης των αγγέλων» επικρατώντας με 125-101 των Λος Άντζελες Λέικερς στο «Staples Center».

Μάλλον απέδειξαν οριστικά και αμετάκλητα πως είναι ανώτεροι των συμπολιτών τους. Το δεδομένο είναι πως οι Κλίπερς θα έχουν περισσότερες νίκες από τους «λιμνάνθρωπους» στη σειρά παιχνιδιών των δύο συλλόγων του Λος Άντζελες εντός του 2012-13. Στην προκειμένη, μάλιστα, ξεκίνησαν το ματς με 15-0 και δεν απώλεσαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Μάλιστα, ο Μπλέικ Γκρίφιν σημείωσε 12 από τους παραπάνω 15 πόντους!

Από την πλευρά τους, οι Λέικερς, που έπεσαν στο 25-29 ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις τους πριν από τη διακοπή για το All Star Game, φανέρωσαν σημάδια… ζωής στο δεύτερο 12λεπτο και μείωσαν σε 34-31 με επιμέρους 14-3, αλλά το ημίχρονο έληξε 64-52 υπέρ των Κλίπερς, που εκμεταλλεύτηκαν σχεδόν όλα τα λάθη των αντιπάλων. Στη συνέχεια η διαφορά απλά πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις, οπότε η ομάδα του Βίνι Ντελ Νέγκρο ανέβηκε στο 39-17.

Στα των σκόρερ, ο Κρις Πολ έφτασε στους 24 πόντους, ενώ μοίρασε παράλληλα 13 ασίστ. Στους 22 (11/15 σουτ) σταμάτησε ο Γκρίφιν, που είχε 18 στο πρώτο 12λεπτο, ενώ συγκέντρωσε και 10 «σκουπίδια». Ακόμα, ο Τσόνσι Μπίλαπς σημείωσε 21 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ οι Κλίπερς συνολικά κατέγραψαν 16/30 απέναντι στην αδύναμη περιφερειακή άμυνα των «λιμνάνθρωπων».

Βοήθησε και ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, αν και εκτέλεσε με απίστευτα άσχημο τρόπο μία βολή. Ένδεκα πόντους «έγραψε» και ο Ματ Μπαρνς, αλλά προκάλεσε τραυματισμό του συμπαίκτη του και επίσης πρώην άσο των Λέικερς, Λαμάρ Όντομ (1 πόντο, 6:07), στο μάτι. Μάλιστα ο 33χρονος φόργουορντ αποχώρησε πρόωρα από το ματς, ώστε να εξεταστεί.

Από την ομάδα του Μάικ Ντ’ Άντονι, ο Κόμπι Μπράιαντ σημείωσε 20 πόντους (7/13 σουτ) και 11 ασίστ, ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε 18 πόντους. Με 17 ακολούθησε ο Αντουάν Τζέιμισον, με 13 ο Τζόντι Μικς και με 11 ο Μέτα Ουόρλντ Πις. Τέλος, ο Στιβ Νας περιορίστηκε στους 7 πόντους (3/9 σουτ) και στις 5 ασίστ, ενώ ο Ερλ Κλαρκ στους 4 πόντους (2/10 σουτ) και στα 7 ριμπάουντ.