Τορόντο Ράπτορς: «Έσβησαν» τον Καρμέλο (video)

Ο πρώην παίκτης των Νιου Γιορκ Νικς, Λάντρι Φιλντς, ανέλαβε τον Καρμέλο Άντονι και οι Τορόντο Ράπτορς κατέβαλαν τους Νεοϋορκέζους με 92-88 στο «Madison Square Garden».

Μάλιστα οι «πτερόσαυροι», οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα για ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο, ανέβηκαν στο 21-32 με την 4η συνεχόμενη νίκη τους. Στις τρεις προηγούμενες, πάντως, ο Ρούντι Γκέι ήταν καταλυτικός, αλλά κόντρα στους Νικς περιορίστηκε στους 11 πόντους με 4/21 σουτ. Ωστόσο, ο Άλαν Άντερσον έφτασε στους 26 πόντους με 6/8 τρίποντα και ξεχώρισε στη νέα επιτυχία του μοναδικού καναδικού συλλόγου του NBA.

Ακόμα, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν είχε 20 πόντους και ο Τζον Λούκας ΙΙΙ 12. Στους 12 έφτασε και ο Κάιλ Λόουρι, αν και αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, 2:52 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Παράλληλα, οι Ράπτορς άρχισαν καταλυτικό σερί 11-2, το οποίο έφερε το σκορ στο 69-60 στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου! Στη συνέχεια το σκορ έγινε 75-72, αλλά η ομάδα του Ντουέιν Κέισι έμεινε μπροστά μέχρι τη λήξη.

Από την πλευρά του, ο Φιλντς (4 πόντους, 10 ριμπάουντ) γύρισε στο βασικό σχήμα και περιόρισε τον «Μέλο» στα 5/24 σουτ. Συνολικά ο Άντονι «έγραψε» 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Μοιραία οι 26 πόντοι του Τζέι Αρ Σμιθ δεν αποδείχθηκαν αρκετοί, κάτι που ίσχυσε επίσης για τους 16 του Ρέιμοντ Φέλτον, καθώς οι εκπρόσωποι του «Μεγάλου Μήλου» έπεσαν στο 32-18. Τέλος, ο Τάισον Τσάντλερ έπαιξε κανονικά και σημείωσε 10 πόντους, όσους και ο Αμάρε Στουντεμάιρ, που έμεινε στα 4/13 σουτ.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι