Ιντιάνα Πέισερς: Με triple-double του Πολ Τζορτζ (video)

Οι Ιντιάνα Πέισερς κέρδισαν με 101-77 τους Σάρλοτ Μπόμπκατς στο «Bankers Life Fieldhouse», ενώ ο Πολ Τζορτζ σημείωσε το δεύτερο triple-double της καριέρας του.

Πριν από το ματς, ο 22χρονος γκαρντ/φόργουορντ χρέωσε την εκπληκτική σεζόν του στον βοηθό του Φρανκ Βόγκελ, Μπράιαν Σο, ο οποίος έχει συμβάλει σημαντικά, όπως δήλωσε, στη βελτίωσή του. Ενημερώθηκε επίσης πως το φετινό ντεμπούτο του Ντάνι Γκρέιντζερ αναβλήθηκε για μετά το All Star Game λόγω ίωσης και πως δεν θα έχει τον Ντέιβιντ Ουεστ δίπλα του, καθώς ο τελευταίος δεν ξεπέρασε τραυματισμό στο μάτι. Εντούτοις «καθάρισε» το παιχνίδι με 23 πόντους (8/17 σουτ), 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Σαν ομάδα οι Πέισερς πήραν διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το πρώτο έληξε με υπέρ τους 49-46, ενώ το πρώτο 12λεπτο σημαδεύτηκε από 55.6% στα σουτ των δύο συλλόγων. Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα του Βόγκελ φρέναρε την αντίπαλη επίθεση και προωθήθηκε στο 32-21. Πλην του Τζορτζ, ο Τζορτζ Χιλ σημείωσε 11 πόντους, ενώ οι Ρόι Χίμπερτ, Ίαν Μαϊνμί και Τζεφ Πέντεργκραφ είχαν από 10. Στους 19 πόντους και στα 10 ριμπάουντ έφτασε ο Τάιλερ Χάνσμπροου καταλαμβάνοντας τη θέση του Ουέστ στην πεντάδα.

Από τους Μπόμπκατς, που έπεσαν στο 12-40, ο Μπάιρον Μάλινς «έγραψε» 19 πόντους, ο Τζέραλντ Χέντερσον 14 και ο Ραμόν Σέσιονς 13. Τέλος, ο Μπίσμακ Μπιγιόμπο συγκέντρωσε 16 ριμπάουντ, εξ των οποίων τα 8 ήταν επιθετικά, αλλά έμεινε στους 5 πόντους με 1/7 σουτ.

Εργκίν Αταμάν: «Ο μεγαλύτερος της Ευρώπης ο Παναθηναϊκός»!
NBA: MVP για τρίτη φορά ο Γιόκιτς - Η θέση του Γιάννη Αντετοκούνμπο
Ολυμπιακός-΄Άστον Βίλα: Από το Καλλιμάρμαρο στο γήπεδο οι Άγγλοι
Super League 2: Άνοδος για την Athens Kallithes - Στα... σαλόνια μετά από 18 χρόνια