Λος Άντζελες Λέικερς: Ανέλαβε ο «Σούπερμαν» (videos)

Ο Κόμπι Μπράιαντ ήταν σε κακή βραδιά, αλλά ο Ντουάιτ Χάουαρντ οδήγησε τους Λος Άντζελες Λέικερς στο εντός έδρας 91-85 επί των Φίνιξ Σανς.

Οι «λιμνάνθρωποι» προηγήθηκαν με 56-47 στο ημίχρονο, αλλά πέτυχαν μόλις… 9 πόντους σε ολόκληρο το τρίτο 12λεπτο, στο οποίο περιορίστηκαν στο 15% στα σουτ εντός παιδιάς! Μοιραία βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 6 πόντους, πριν σημειώσουν την ανατροπή και πάρουν την 8η νίκη τους σε 11 ματς και τη 12η στις τελευταία 13 ματς με τους Σανς στο «Staples Center».

Από την πλευρά του, ο Μπράιαντ δεν επιχείρησε σουτ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με 1/8 σουτ και 8 λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως το μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς του «Μπλακ Μάμπα» καταγράφηκε 2:13 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Συνολικά είχε 4 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε ένα από τα περισσότερο παράξενα παιχνίδια της καριέρας του.

Αντίθετα, ο Ντουάιτ Χάουαρντ τα έδωσε όλα, όπως πιστοποίησαν οι βαριές ανάσες στα τελευταία λεπτά, και έφτασε στους 19 πόντους και στα 18 ριμπάουντ. Δεκαεπτά πόντους πρόσφερε ο Μέτα Ουόρλντ Πις με αρκετά κρίσιμα καλάθια, ενώ ο Αντουάν Τζέιμισον είχε 19 πόντους και ο Ερλ Κλαρκ, ο οποίος αντιμετωπίζει τραυματισμό στο δεξί πόδι, 11. Από την πλευρά του, ο Στιβ Νας «έγραψε» 10 πόντους (5/11 σουτ) και 8 ασίστ εναντίον της παλιάς ομάδας του, ενώ ο Στιβ Μπλέικ πέτυχε μεν 5 πόντους σε 16 λεπτά, αλλά πρόσφερε… θέαμα με βουτιά αυτοθυσίας στις εξέδρες, ώστε να διεκδικήσει μία κατοχή.

Από τους «ήλιους», που υποχώρησαν στο 17-36, ο Μάικ Μπίσλι σημείωσε 18 πόντους από τον πάγκο, ο Λουίς Σκόλα είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Πι Τζέι Τάκερ 13 πόντους, ο Ζερμέιν Ο’ Νιλ 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 μπλοκ, ενώ ο Τζάρεντ Ντάντλι 10 πόντους. Στους 7 με 3/12 σουτ περιορίστηκε ο Γκόραν Ντράγκιτς και στους 4 με 2/8, αντίστοιχα, ο Μάρτσιν Γκορτάτ.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες