Μαϊάμι Χιτ: Ασταμάτητος ο Λεμπρόν (videos)

Για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Λεμπρόν Τζέιμς ξεπέρασε τους 30 πόντους και το 60% στα σουτ εντός παιδιάς, ενώ οι Μαϊάμι Χιτ κατέβαλαν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 117-104 στο «AmericanAirlines Arena».

Ο «βασιλιάς» είναι ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία του NBA, που πετυχαίνει τα παραπάνω, αλλά οι Χιτ, σαν ομάδα, φρόντισαν να κλέψουν ελαφρώς τη δόξα του, καθώς απόψε (ξημερώματα 15/02) πέτυχαν τη χιλιοστή νίκη τους! Πάντως οι εκπρόσωποι του Όρεγκον εκμεταλλεύτηκαν την αρνητική αμυντική απόδοση του συλλόγου του Μαϊάμι και έφτασαν σε διψήφια διαφορά εντός του πρώτου ημιχρόνου, πριν δεχθούν επιμέρους 13-2 και κλείσουν το ημίχρονο στο υπέρ τους 59-58. Ακόμα και στο τέταρτο 12λεπτο προηγήθηκαν οι Μπλέιζερς με 95-90, αλλά στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο ανέλαβε ο περσινός MVP και «καθάρισε» το ματς με σημαντικά καλάθια καταγράφοντας παράλληλα το νέο σπουδαίο ορόσημο στην καριέρα του.

Συνολικά ο Τζέιμς είχε 30 πόντους με 11/15 σουτ, ενώ μοίρασε 9 ασίστ, εκ των οποίων οι 6 στο πρώτο 12λεπτο. Από την πλευρά του, ο Κρις Μπος έφτασε στους 32 πόντους με 13/16 σουτ και στα 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ «έγραψε» 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Πλην των «Big Three», ο Ρέι Άλεν σημείωσε 14 πόντους και ο Σέιν Μπατίερ 9 σε 20 λεπτά, καθώς πήρε τη θέση του Ουντόνις Χάσλεμ (3 πόντους, 8:37) στην πρώτη πεντάδα του Έρικ Σποέλστρα έπειτα από την αποχώρηση του 32χρονου φόργουορντ κατά τη διάρκεια του πρώτου 24λεπτου λόγω τραυματισμού στο πόδι.

Από τους Μπλέιζερς, που υποχώρησαν στο 25-27, ο Ντάμιαν Λίλαρντ δημιούργησε πλειάδα προβλημάτων στους αντιπάλους με 33 πόντους (10/18 σουτ), ενώ ο Λα Μάρκους Όλντριτζ πέτυχε 29 πόντους και ο Ουες Μάθιους 20. Στους 5 έμειναν οι Νικολά Μπατούμ και Τζέι Τζέι Χίσκον, ενώ ο Σάσα Πάβλοβιτς (0 πόντους, 22:04) και Ρόνι Πράις (0 πόντους, 10:07) πήραν χρόνο συμμετοχής επιστρέφοντας από τραυματισμό.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ