Τορόντο Ράπτορς: Στον πόντο τους αποδεκατισμένους Νάγκετς (videos)

Παρατάχθηκαν χωρίς τους Αντρέ Ιγκουοντάλα, Ντανίλο Γκαλινάρι και Ουίλσον Τσάντλερ, αλλά οι Ντένβερ Νάγκετς άντεξαν μέχρι το τέλος στην ήττα με 109-108 από τους Τορόντο Ράπτορς στο «Air Canada Center».

Εξαρχής αποκλείστηκαν οι Γκαλινάρι (ίωση) και Ιγκουοντάλα (λαιμός), ενώ ο Τσάντλερ τέθηκε στο περιθώριο την ύστατη ώρα λόγω ενοχλήσεων στη βουβωνική χώρα. Σαν να μην έφταναν οι τρεις σημαντικές απουσίες, ο Τζαβέιλ Μακ Γκι αποχώρησε πρόωρα με υποτροπή στην αριστερή κνήμη, τραυματισμός που του στοίχισε τρία παιχνίδια της προηγούμενης εβδομάδας.

Πάντως οι Ράπτορς δεν εκμεταλλεύτηκαν, όπως θα ήθελαν, τα προβλήματα του Τζορτζ Καρλ, αλλά ανέβηκαν στο 20-32  με καλάθι του Ρούντι Γκέι, 5 δεύτερα πριν από τη λήξη, αν και σπατάλησαν +13 του πρώτου ημιχρόνου και +8 της τέταρτης περιόδου. Πρόκειται για το δεύτερο νικητήριο σουτ του 26χρονου φόργουορντ σε τρία ματς.

Συνολικά ο Γκέι πέτυχε 17 πόντους στην τρίτη διαδοχική επιτυχία της ομάδας του, ενώ ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν είχε 22 πόντους (8/18 σουτ), 8 ριμπάουντ και μερικά εντυπωσιακά καρφώματα. Ακόμα, ο Τζον Λούκας ΙΙΙ συμπλήρωσε 14 πόντους σε 14 λεπτά με 12 στην τελευταία περίοδο. Στους 11 πόντους (4/10 σουτ) και στις 10 ασίστ έφτασε ο Κάιλ Λόουρι, στους 10 ο Άλαν Άντερσον, στους 8 οι Γιόνας Βαλαντσίουνας, Λάντρι Φιλντς και Αμίρ Τζόνσον, ενώ ο γριπωμένος Αντρέα Μπαρνιάνι περιορίστηκε στους 4 με 2/7 σουτ.

Για τους Νάγκετς, ο Τάι Λόουσον σημείωσε 29 πόντους με 12/20 σουτ και μοίρασε 9 ασίστ, ενώ ο Άντονι Ράντολφ πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ σε 27 λεπτά. Δεκαπέντε πόντους και 11 ριμπάουντ πρόσφερε ο Κένεθ Φαρίντ, 12 πόντους ο Αντρέ Μίλερ, ενώ ο Κώστας Κουφός είχε 8 πόντους (4/8 σουτ), 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα μπλοκ σε 20 λεπτά. Από την πλευρά τους, οι Εβάν Φουρνιέ (6 πόντους, 2/4 σουτ) και Κόρεϊ Μπρούερ (9 πόντους, 3/11 σουτ) εισχώρησαν στο βασικό σχήμα, αλλά δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης. Τέλος σημειώνουμε πως όλοι οι τραυματίες των «σβώλων» διατηρούν πιθανότητες εμφάνισης στον αυριανό αγώνα (14/02, 02:30) με τους Μπρούκλιν Νετς.

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα