Φιλαδέλφεια 76ερς: Με το… ζόρι τους Μπόμπκατς (video)

Μετά από κάκιστο πρώτο ημίχρονο, οι Φιλαδέλφεια 76ερς πήραν προβάδισμα ασφαλείας στο τρίτο 12λεπτο και επικράτησαν των Σάρλοτ Μπόμπκατς με 87-76 στο «Wells Fargo Center».

Απέναντι στη χειρότερη άμυνα στο φετινό πρωτάθλημα του NBA, οι «σίξερς» τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στους 38 πόντους με 37% στα σουτ εντός παιδιάς! Έδειξαν, όμως, καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο 24λεπτο και ανέβηκαν σχετικά εύκολα στο 22-27, χωρίς ωστόσο να πάρουν πειστική νίκη απέναντι στις «αγριόγατες», όπως ήθελαν οι οπαδοί τους.

Εντός της γενικής… μετριότητας, ο Λαβόι Άλεν έκανε το παιχνίδι της… ζωής του, αφού πέτυχε 14 πόντους με 7/16 σουτ και σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 22 ριμπάουντ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι 76ερς συγκέντρωσαν 60 «σκουπίδια» έναντι 40 των αντιπάλων. Μάλιστα 16 από αυτά ήταν επιθετικά, με τον Άλεν να προσφέρει 11 δεύτερες ευκαιρίες από μόνος του, οπότε… πόνεσαν λιγότερο τα 41.9% στα σουτ εντός παιδιάς και τα 2/16 τρίποντα. Ακόμα, ο Τζρου Χολιντέι σημείωσε 20 πόντους με 10/23 σουτ και μοίρασε 7 ασίστ, ενώ ο Σπένσερ Χάους «έγραψε» 17 πόντους, ο Έβαν Τέρνερ 16 και ο Τζέρερι Πάργκο πρόσφερε 12 στο ντεμπούτο προσφέροντας σημαντική «ανάσα» στην ομάδα του Νταγκ Κόλινς.

Από την άλλη, οι Μπόμπκατς υποχώρησαν στο 11-39, αν και ο Ραμόν Σέσιονς σημείωσε 20 πόντους, ο Μπάιρον Μάλινς 16 και ο Τζέραλντ Χέντερσον 13. Άλλωστε η ομάδα του Μάικ Ντάνλαπ είχε μόλις 25/72 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Χάρη στα συγκεκριμένα ποσοστά, η διψήφια διαφορά υπέρ των εκπρόσωπων της Φιλαδέλφειας χαρακτηρίστηκε… ασφαλείας.

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη